Dzięki wstawieniu szklanego akwarium do oczka wodnego można swobodnie podziwiać rozwój zamieszkujących w nim zwierząt. Zaletą jest także możliwość łatwiejszego wychwycenia ewentualnych chorób nękających ryby. Istnieje wiele sposobów montażu szklanego naczynia w stawie. Niektórzy mocują go na metalowym stelażu, inni budują odpowiedni fundament przed wyłożeniem kilku warstw foli. Ostre krawędzie trzeba zaokrąglić i zabezpieczyć, ponieważ akwarium wiąże się z dużym ciężarem działającym na małą powierzchnię. Stąd już w trakcie projektowania oczka dobrze uwzględnić obecność takiego akwarium oraz jego kształt i rozmiar. Jeśli akwarium ma formę szklanej tuby lub prostopadłościanu, fundament musi być idealnie wypoziomowany oraz położony na takiej głębokości, aby akwarium stało pionowo i około 10 cm pod lustrem wody. Poziom wody powinien być względnie stały. Wygodniej znaleźć dla niego miejsce przy brzegu, tak by łatwiejszy był dostęp do niego podczas wyjmowania i czyszczenia. Niekiedy w wyjątkowo ciepłe, słoneczne dni procedurę czyszczenia trzeba przeprowadzać raz w tygodniu, ponieważ glony mogą szybko zmniejszać przejrzystość szyb.
Nie warto zakładać akwarium, jeśli w oczku jest notorycznie brudna woda. Takie rozwiązanie tylko oszpeci ogród. Zamiast szklanej tuby można zdecydować się na mniejszą szklaną kulę na wsporniku ze stali nierdzewnej. Należy jednak pamiętać, że ryby pływające w oczku powinny swobodnie zmieścić się w naczyniu, żeby nie wyrządziły sobie krzywdy w chwili gdy kilka ryb jednocześnie znajdzie się w środku.
Zobacz też:
Budowa turbiny wiatrowej do stawu
Sposób na niezamarzający przerębel w stawie
Budowa oczka wodnego
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów
3 komentarze:
Nie przemawia to jakoś do mnie, ale pomysł na pewno niecodzienny :P
Czego to ludzie nie wymyślą ;p pomysł ciekawy, pytanie tylko czy rybki będą chciały wpływać do czegoś takiego. Na filmiku mogły zostać do tego zachęcone ciekawe jak by to wyglądało w rzeczywistości.
No właśnie, tak sobie to przeglądałem i mam też pytanie jak ma się sprawa z utrzymaniem ciśnienia w takim akwarium? Czy do tego potrzeba dodatkowej pompki? Jeśli tak, to ile to może prądu zeżreć, bo tu: http://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design/pompa-do-oczka-wodnego-jaka-wybrac.html przeczytałem że sam pobór mocy do większego oczka potrafi kosztować niezły pieniądz.
Prześlij komentarz