Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Odpowiednie dotlenianie stawu to ważny element warunkujący prawidłowo działający ekosystem wodny. Zwłaszcza wrażliwe na niskie stężenie tlenu gatunki ryb wymagają dodatkowego mechanizmu napowietrzającego. Ciekawym pomysłem jest wykonanie własnej turbiny wiatrowej do stawu. Przy nakładzie niewielkich kosztów można samemu wybudować ekologiczne urządzenie.

Zalety napowietrzania stawu
Szczególnie po zimie duża część ryb ginie z powodu niedotlenienia. Zbyt mała ilość przerębli w zamarzniętym stawie przyczynia się do gorszego napowietrzenia wody. Zaletą turbin napowietrzających jest zapobieganie tworzeniu się na powierzchni zbiorników wodnych kry lodowej. W przydomowych oczkach wodnych często występuje brak równowagi biologicznej, co wiąże się ze zbyt dużą liczbą ryb w stosunku do małej ilości roślin. Może też pojawiać się nieodpowiedni dobór gatunkowy flory. Z kolei odchody ryb, resztki pokarmu oraz martwa materia organiczna jest znakomitą pożywką dla bakterii i glonów. Szczególnie w okresie upałów dochodzi do niekontrolowanego rozrostu niepożądanych mikroorganizmów. Aby zapobiegać tym zjawiskom, konieczne okazuje się zainstalowanie pompy oraz filtra biologicznego.
Należy pamiętać, aby nie przekarmiać ryb i zawsze podawać pokarm rybom w takiej ilości, by były w stanie go spożyć ciągu 2-5 minut. Zbyt duża ilość pożywiania szkodzi rybom, a rozkładające się resztki na dnie tworzą doskonała pożywkę dla drobnoustrojów i glonów. Warto też dodać, że powinno się przestawać karmić ryby przy temperaturze wody poniżej 10 stopni Celsjusza.

Turbinę wiatrową można wybudować wszędzie tam, gdzie zapewniona jest otwarta przestrzeń. Różnego rodzaju wiatraki muszą być zsynchronizowane z pompką, która tłoczy powietrze. Od niej odprowadza się elastyczny wężyk. Koniec przewodu umieszcza się poniżej lustra wody.Zobacz też:
Sposób na niezamarzający przerębel w stawie
Jak taniej podlewać ogród? Wodomierz ogrodowy
Jak zrobić oczko wodne?

0 komentarze:

Prześlij komentarz