Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o drodze rowerowej w Nowej Soli. Drogę wybudowano już kilka miesięcy temu, ale w końcu sprawą zainteresowały się media centralne, wrzucając newsa gdzieś między narodzinami pandy w chińskim ZOO, a wiekiem kolejnego męża jakiejś celebrytki. Pojawiła się i znikła. Wydaje się, że jest to jednak przełom w betonowej zabudowie miast, które dostają dzięki nowej technologii szansę na świat wolnym od zanieczyszczeń. Na eksperyment zastosowania inteligentnej kostki brukowej zdecydował się prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. Nowa Sól to miasteczko w którym rower to dość powszechny środek lokomocji. W godzinę można naliczyć 150 rowerzystów przejeżdżających ścieżką rowerową. Kosztowała ona miasto 1,6 mln złotych i była zaledwie 10-15 % droższa od kostki tradycyjnej. 
 

Cała tajemnica leży jednak w tym że kostka jest ekologiczna bo oddycha i usuwa zanieczyszczenia. Zastosowana kostka jest w stanie ograniczyć emisję spalin o 20 %, to znacznie ułatwi oddychanie świeżym powietrzem np. rowerzystom. Producent daje gwarancję na magiczne właściwości kostki przez 40 lat.
ZPB Kaczmarek wykonawca kostki zdradza tajniki magicznej mocy swojego produktu. Jest nim TioCem® - Cement przyjazny środowisku! Odkąd Cementownia Górażdże powiązała się z HeidelbergCement dotarły do nas najnowsze osiągnięcia technologiczne w tej branży. TioCem® to wysoko zaawansowany technologicznie cement, zawierający dwutlenek tytanu TiO2 – fotokatalizator aktywnie usuwający tlenki azotu NOx obecne w zanieczyszczonym powietrzu.

Dzięki temu w procesie fotokatalizy trujące spaliny mogą być przekształcane w substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Dach domu (200m2) wykonany z dachówki na bazie cementu TioCem® jest w stanie wyeliminować emisję szkodliwych substancji wytwarzanych przez trzy instalacje ogrzewania gazowego. Jednocześnie nie zmienia się kolor barwionego betonu, a cykl oczyszczania kończy się spłukaniem podczas deszczu.
Zanieczyszczenie powietrza spalinami jest jednym z największych współczesnych problemów ekologicznych, spowodowanym między innymi rosnącą z roku na rok ilością pojazdów. W dużych aglomeracjach miejskich intensywny ruch samochodowy zwiększa koncentrację zanieczyszczeń w powietrzu, dotyczy to przede wszystkim zawartości tlenków azotu NOx. Tlenki azotu NOx są związkami wyjściowymi do tworzenia się ozonu, który może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Oddziaływanie ozonu, głównego składnika miejskiego smogu, wzmaga dolegliwości u osób z chorobami układu oddechowego oraz wywołuje problemy z oddychaniem u osób zdrowych. Dlatego TioCem® to szansa na poprawę jakości życia w dużych aglomeracjach miejskich, która od dziś jest możliwa do zrealizowania!
Fotokatalityczne utlenianie szkodliwych tlenków azotu NOx do nieszkodliwych jonów azotanowych NO3- przebiega pod wpływem światła – stąd efektywne stosowanie cementu TioCem dotyczy powierzchniowych warstw betonu.
Jony azotanowe NO3- nie są toksyczne ani szkodliwe dla zdrowia. Reagując z wodorotlenkiem wapnia Ca(OH)2 na powierzchni betonu tworząc sole (azotany), które są spłukiwane przez deszcz. zybkość fotokatalitycznego utlenienia zależy od intensywności promieniowania słonecznego UV – w warunkach laboratoryjnych 40% NOx było natychmiast redukowane do NO3-. Naturalne światło dzienne jest wystarczające dla szybkiego przebiegu fotokatalitycznego utlenienia. Fotokatalizator – dwutlenek tytanu TiO2 – nie zużywa się w czasie procesu redukcji NOx, co zapewnia długotrwały efekt oczyszczania powietrza. Nanokrystaliczny dwutlenek tytanu TiO2 jest nieszkodliwym i nietoksycznym związkiem dla człowieka i środowiska. TiO2 jest powszechnie stosowany do produkcji kosmetyków, barwników, farb. Właściwości fizyczne i mechaniczne cementu TioCem® spełniają wymagania normy EN 197-1 „Cement – Część 1. Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku”. Zasady stosowania cementu TioCem® w produkcji betonu i elementów prefabrykowanych są identyczne jak w przypadku standardowych cementów powszechnego użytku.
Cementownia Górażdże wskazuje że najlepiej stosować TioCem® przy produkcji dachówki, kostki brukowej, elewacji, w tym do elewacji ozdobnej z uwagi na nie zmienność kolorystyki (tak zwany beton architektoniczny), w ekranach dźwiękochłonnych, w tunelach, w zewnętrznych tynkach cementowych.
To miło, że dzięki prezydentowi Nowej Soli i Polska może pochwalić się wykorzystaniem tej technologii.Zdjęcia:
1) www.wiadomosci.gazeta.pl/
2  www.heidelbergcement.com/pl
3) www.tiocem.pl


Zobacz też:
Ogłoszenia budowlane - beton
Materialy budowlane - ogłoszenia
Czy do betonu na wylewkę podłogi można użyć betonu z dodatkiem wiórów drewnianych?

0 komentarze:

Prześlij komentarz