Zapobiegając ewentualnym zagrożeniom tego typu, firmy budowlane zaczęły używać dużych, polistyrenowych bloków, potocznie zwanych „geopianką”, jako kompresowanej powłoki ochronnej dla podziemnych gazociągów.
Stosowanie tej ekotechnologii w środowisku zurbanizowanym ma wiele zalet, szczególnie jeśli trzeba zreorganizować podziemne struktury, takie jak gazociągi, nie niszcząc przy tym pobliskich zabudowań. Geopianka jest używana od dziesięcioleci także w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Wykorzystuje się ją w budownictwie, z uwagi na jej lekkość oraz właściwości, które pozwalają jej nie erodować i nie rozkładać się. Ten materiał jest często stosowany przy budowaniu nasypów drogowych, linii kolejowych, a od niedawna także podczas przebudowy lotnisk.
Geopianki używa się także jako lekkiej powłoki ochronnej gazociągów, w krajach często nawiedzanych przez trzęsienia ziemi. Większość konstrukcji gazociągowych jest zaprojektowana w taki sposób, by mogły oprzeć się podziemnym wstrząsom, ale jest mało prawdopodobne, by przetrwały bez uszczerbku nagłe pęknięcia i inne poważne usterki, które pojawiają się w ciągu sekund w trakcie silnej katastrofy naturalnej. Użycie geopianki pozwala – jeśli nie rozwiązać, to przynajmniej zminimalizować ten problem.
Duży blok geopianki umieszcza się w wąskim wykopie, pomiędzy gazociągiem, a chodnikiem powyżej. Jeśli, w wyniku wstrząsów, rury zaczną się podnosić, to przy takim ułożeniu poszczególnych elementów geopianka zacznie się przemieszczać i kompresować. Struktura tego, skądinąd bardzo wytrzymałego, materiału składa się z mnóstwa maleńkich bąbli powietrza, które mogą swobodnie zmniejszać swoją objętość, bez wpływu na integralność całości.
W ostatnim czasie rozpoczęto też badania nad wykorzystaniem geopianki przy wznoszeniu budynków, szczególnie na terenach zagrożonych występowaniem trzęsień ziemi. Umieszczając bufor z tego materiału, pomiędzy ścianami budynku a nasypem z ziemi, który do niego przylega, redukuje się siłę drgań sejsmicznych o 30 - 50%. To pozwala także zredukować ilość stali i żelazobetonu, używanych do tej pory w celu zredukowania uszkodzeń, powstałych w wyniku katastrof naturalnych o niszczycielskiej sile.
Artykuł napisany przy współpracy z działem maszyn budowlanych mascus.pl
Obrazek: http://www.izolacje.com.pl/images/photos/24/903/__b_23b531bc88a35a2d33fbd69decd910c7.jpg
Zobacz też: Wybieranie szamba czy inwestycja w przyłącze kanalizacyjne? Co wybrać
Podłączenie do kanalizacji - przywilej czy obowiązek?
Rury drenarskie
0 komentarze:
Prześlij komentarz