Kolektory słoneczne, to jedno z bardziej przystępnych sposobów wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zasada działania jest prosta, ale nie należy jej mylić z panelami słonecznymi, czy fotoogniwami, które służą do produkcji energii elektrycznej. Kolektory słonecznej działają na zasadzie pieca, gdzie źródłem ciepła są promienie słoneczne.
Źródło: http://www.interam.pl/
Sam kolektor słoneczny to zestaw izolowanych rurek zamontowanych z miejscu dużego nasłonecznienia. W rurkach płynie woda lub specjalny płyn, który nagrzewa się korzystając z ciepła promieni słonecznych, a później trafia do urządzenia w którym oddaje to ciepło. Może być to po prostu grzejnik lub basen, ale najczęściej jest to wężownica wewnątrz bojlera. W takim zastosowaniu kolektor słoneczny służy do dogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Jaką skuteczność ma kolektor słoneczny?
Kolektory słoneczne wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej zazwyczaj zapewniają około 55-60% zapotrzebowania. Oczywiście są najbardziej efektywne latem, gdzie ta skuteczność sięga 100%, a najmniej zimą - tylko kilkanaście procent.
Czy kolektor słoneczny się opłaca?
Kolektory słoneczne wraz z całym osprzętem można dostać za 6-10 tysięcy złotych (na 2-4 osobową rodzinę), co jest ceną przystępną, biorąc pod uwagę, że w to wchodzi też sam bojler na cwu, który i tak musielibyśmy kupić. Taki bojler ma zazwyczaj trzy źródła ciepła - wężownicę z kolektora słonecznego, wężownicę z pieca oraz grzałkę elektryczną, więc latem brakujące ciepło uzyskujemy z prądu, zimą - z pieca (skoro i tak chodzi ogrzewając dom). Zyski z kolektorów słonecznych wynoszą około 1500 zł rocznie (przy 2-4 osobowej rodzinie) co powoduje, że po 5-6 latach system się zwraca całkowicie.
Warto tu jeszcze wspomnieć o podziale kolektorów słonecznych w zależności od ich budowy. Są kolektory płaskie, w których rurki ocieplane są wełną mineralną oraz hartowaną szybą, oraz kolektory próżniowe, które mają postać prętów wewnątrz których przebiega rurka z płynem otoczona próżnią. Zaletą kolektorów próżniowych jest większa wydajność, również zimą (lepsza izolacja, brak ryzyka zasypania śniegiem). Kolektory próżniowe zbierają też światło rozproszone, więc działają też w pochmurne dni.
Kolektor płaski, źródło: http://postcarbon.pl/
Kolektor próżniowy, źródło: http://postcarbon.pl/
Zobacz też:
Jak działa ogrzewanie podłogowe
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Jak działa centralne ogrzewanie
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Szukaj na tym blogu
Lista postów
-
►
2014
(8)
- ► października (1)
-
►
2013
(25)
- ► października (1)
-
►
2012
(44)
- ► października (4)
-
►
2011
(48)
- ► października (3)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
jteldz (małpka) gmail.com
jteldz (małpka) gmail.com
Tagi-
- budowa domu (65)
- wnętrza (50)
- ciekawostki (43)
- porady budowlane (32)
- ogród (30)
- technologie (29)
- remonty (27)
- wykończenie (27)
- formalności (22)
- ogrzewanie (21)
- projekty (19)
- ekologia (11)
- filmy (10)
- prawo budowlane (10)
- bezpieczeństwo (8)
- finanse (8)
- nieruchomości (5)
- feng shui (3)
- rynek (2)
- suity (1)
1 komentarze:
Dobry artykuł. Sam od niedawna zastanawiałem się, czy zainwestować w kolektory solarne. No, ale skoro piszecie, że to wydatek rzędu 6 - 10 tysięcy... no cóż, muszę się jeszcze zastanowić.
Prześlij komentarz