Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Każdy rodzic wie, jak istotne jest bezpieczeństwo najmłodszych. Szczególnie dom, miejsce, w którym dzieci najdłużej przebywają, powinien zapewniać swoim małym mieszkańcom wolny od zagrożeń rozwój. Najwygodniej jeszcze przed rozpoczęciem wzmożonej aktywności potomstwa przygotować pomieszczenia do ich obecności.

Stosowane są między innymi blokady na drzwi wewnętrzne wykonane z gumy chroniące przed przytrzaśnięciem palców oraz magnetyczne zamknięcia szafek i szuflad. Warto zainwestować w miękkie nakładki na narożniki, które ściśle przylegają do powierzchni mebla i jednocześnie amortyzują ewentualne uderzenia. Okrągłe, eliptyczne kształty niosą mniej zagrożeń niż ostre krawędzie czy kanty. W sprzedaży są także dostępne specjalne, zbyt skomplikowane dla małych rączek nakładki na gałki do drzwi, zapobiegające wchodzeniu urwisów do zamykanych przed nimi pomieszczeń. Doskonałym rozwiązaniem są także barierki do drzwi na balkon, przy schodach lub do kuchni. Nie dopuszczają do wejścia dziecka w pewne niebezpieczne regiony nawet najbardziej przyjaznego domu dla najmłodszych. Pamiętajmy, że takimi miejscami są pralnia, piwnica, spiżarnia czy kuchnia, która niestety nagminnie przeznacza jest na pomieszczenie zabaw. O poparzenie i skaleczenie nie trudno, zwłaszcza podczas przygotowywania posiłku. Z uwagi na wysokość barierki zabezpieczającej spełnia ona swoje funkcje w przypadku dzieci do około drugiego roku życia. Starsze pociechy są już na tyle duże, by wiedzieć gdzie nie należy wchodzić, dodatkowo mogą więcej narobić sobie krzywdy przy wspinaniu się na szczebelki. Na płyty gazowej czy elektrycznej zakłada się metalowe płotki, dzięki którym dziecko nie ma możliwości sięgnięcia do palników i postawionych na nich garnków. Kolejnymi elementami sprawdzającymi się w użyciu są zaślepki na gniazdka oraz maty antypoślizgowe w łazience. Aby chronić biegającego urwis po pokojach dobrze zaopatrzyć go w skarpetki i buciki z podeszwą antypoślizgową.

Wszelkie małe elementy mebli czy niewielkich rozmiarów dekoracyjne dodatki powinny zostać schowane. Nie zapominajmy o kluczach od szafek. Także leki, kosmetyki, środki czyszczące, akcesoria kuchenne i narzędzia muszą być umieszczone w miejscach, niedostępnych dzieciom. Dobrze pozbyć się z domu niektórych popularnie hodowanych roślin, dotyczy to trującego bluszczu pospolitego, azalii, filodendronu, fikusa, cyklamen, czy gwiazdy betlejemskiej.

Przygotowując bezpieczny dom dla dziecka często zapomina się o potencjalnym zagrożeniu ze strony pozornie wyglądających przedmiotów jak zwisające sznurki, liny, tasiemki, troczki, kable, czy zwykłe reklamówki, które mogą być śmiertelne w użyciu. Nawet najdoskonalej zabezpieczenia nie są wstanie zastąpić czujnego oka opiekunów. Tylko zdrowy rozsądek rodziców w przewidywaniu wszelkich możliwych zdarzeń ma szansę ustrzec dziecko przed czyhającymi zagrożeniami. Nie zapominajmy, że przeciwdziałanie i szybka reakcja może uchronić przed przykrościami.

0 komentarze:

Prześlij komentarz