Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Długi weekend majowy uważany jest za początek sezonu grillowego, a letnie miesiące pozwalają w pełni cieszyć się posiłkami wspólnie spożywanymi na dworze. Właściwie zaprojektowany i wykonany grill ogrodowy może być praktyczną ozdobą każdego tarasu czy działki. Samodzielnie zbudowany pozwala uzyskać wygląd oraz funkcje jakie najbardziej nam odpowiadają.

Grill murowany
Z wykonaniem grilla może poradzić sobie nawet jedna osoba, pomoc innych bywa jednak mile widziana. Do budowy często wykorzystywana jest cegła klinkierowa lub cegła elewacyjna. Kolor można dopasować do elewacji domu albo elementów wyposażenia ogrodu. Do wykończenia stosuję się także owalne kamienie. Przydatna jest lepszej jakości zaprawa murarska do klinkieru oraz ruszty wykonane ze stali nierdzewnej. W zależności od indywidualnych potrzeb planuje się wysokości oraz wielkości rusztu. Grill może być urządzeniem wielofunkcyjnym, służąc za wędzarnię czy praktyczny schowek. Zaletami murowanego grilla w porównaniu do przenośnych grilli turystycznych dostępnych w sprzedaży jest większa trwałość, stabilność, brak problemów z przechowywaniem i obaw przed kradzieżą.

Miejsce budowy grilla
Głównym kryterium wyboru lokalizacji grilla powinna być nasza wygoda. Nie ma potrzeby budować go z dala od miejsca biesiadowania. Osoba przyrządzająca posiłki nie będzie się wówczas czuła odizolowana, natomiast dobre zastosowanie odprowadzania dymu poprawi komfort bliskiego przebywania przy palenisku. Nie ma też mowy o szybkim stygnięciu potraw. Warto umieścić grill tak, aby nie znajdował się bezpośrednio przy ścianie, okapie lub oknie budynku. Zminimalizuje to szybkość powstawania zabrudzeń i zwiększy bezpieczeństwo. Grill nie powinien także utrudniać zagospodarowania reszty powierzchni tarasu czy ogrodu. Młodsze pokolenie może nie być pocieszone, kiedy będzie on przeszkadzał w czasie gier i zabaw na dworze.

Schemat budowy grilla
1. Rozplanuj miejsce i ostateczny wygląd grilla. Przy projektowaniu rozważa się wielkość, wysokość, kształt grilla, tak by współgrały z rozmiarami powierzchni działki. Ważne by wybrać dogodny termin budowy. Wykonanie może potrwać kilka dni, a niektóre etapy wymagają ograniczonej do minimum wilgotności powietrza.
2. Przed przygotowaniem płyty fundamentowej, zaznacza się zarys grilla, najlepiej wykorzystując wbite paliki i rozciągnięty między nimi sznurek. Na wydzielonym obszarze kopie się dół o głębokości ok. 25 cm. Następnie utwardza dno żwirem i rozkłada równomiernie warstwę betonu. Aby beton uzyskał lepszą wytrzymałość wykonana płyta fundamentowa powinna sezonowana, czyli być pozostawiona przez okres kilku dni.
3. Po dokładnym oczyszczeniu płyty fundamentowej należy ustawić z cegieł zarys grilla, sprawdzając jeszcze bez używania zaprawy, czy powierzchnia jest pozioma, a kąty w narożnikach proste.
4. Do budowy ścian używa się spoidła z zaprawy do klinkieru. Dla wygody można kupić już gotową. Jest ona droższa niż wykonana własnoręcznie, ale posiada właściwą konsystencję, jaką samemu nieraz trudno bez wcześniejszej wprawy uzyskać. Między kolejnymi warstwami cegieł umieszcza się zaprawę nie zapominając o elementach dystansowych, które pozwolą uzyskać równe fugi. Elementy dystansowe usuwa się po ułożeniu następnej warstwy cegieł. Sukcesywnie kontroluje się zachowanie poziomu i pionu ścian. Przy ewentualnych odchyleniach można użyć młotka murarskiego.
5. Kiedy mamy już gotowe ściany przystępuje się do budowy płyty paleniska. Ustawia się tymczasową podporę, na której to układa się cegły prostopadle do ścian, po czym zamocuje się płytę paleniska. Najlepiej pozostawić podpory do momentu, aż zaprawa się zwiąże. Górną część ściany grilla układa się dłuższymi brzegami cegieł (równolegle) do środka grilla. Następnie wywierca się otwory w cegłach ułożonych z przodu. Do wzmocnienia konstrukcji warto użyć grubszych prętów.
6. Pomiędzy kolejnymi poziomami cegieł umieszczamy ceowniki, służące za prowadnice rusztu. Dobrze jest sprawdzić, czy szyny ceowników są oznaczone w odpowiedniej odległości. W tym celu może pomóc pręt o długości odpowiadającej szerokości planowanego rusztu. Następnie wbudowuje się na stałe ceowniki między dwie kolejne warstwy cegieł. Pozwoli to umieszczać ruszt bliżej, lub dalej ognia. Warto przed zainstalowaniem metalowych elementów zabezpieczyć je farbą antykorozyjną.
7. Do wykończenia płyty fundamentowej układa się bruk klinkierowy na wypoziomowanej podsypce piaskowo-cementowej.
8. W miejscu paleniska umieszcza się wyciętą na wymiar blachę, natomiast w prowadnicach z ceowników ruszt.
9. Aby osadzić płytę z piaskowca, używa się specjalnego kleju do kamienia po wcześniejszym wypoziomowaniu. Następnie pokrywa się impregnatem.
10. Kilka dni wystarczą do związania zaprawy i można w pełni korzystać z nowo powstałego grilla.

Zobacz też:
Porównanie grilla elektrycznego, gazowego i węglowego
Jak samemu ułożyć kostkę brukową
Budowa basenu ogrodowego

0 komentarze:

Prześlij komentarz