Podróże niewątpliwie kształcą. Również w kwestiach budowlanych można się wiele nauczyć. W małych zagubionych wioskach na Słowacji uwagę zwracają małe metalowe wywietrzniki, montowane najczęściej pod oknami. W mroźne dni unosi się z nich mała strużka pary. Wspomniane wywietrzniki to zewnętrzny element kaloryferów gazowych. Czeska firma Mora produkuje je od lat, a od niedawna produkt ten został dopuszczony do montażu w naszych domach.
Ten prosty a zarazem ekonomiczny i ekologiczny sposób ogrzewania mieszkań nie cieszy się jeszcze w Polsce popularnością. Najczęściej ogrzewacze tego typu kojarzą nam się z promiennikami na propan-butan, często powodującymi wilgoć w mieszkaniu. Do tego 11 kg butla wystarcza na kilka dni. Ale czeska Mora to zupełnie inne urządzenie o odmiennej zasadzie działania.
Do tego urządzenia nie trzeba mieć dodatkowej wentylacji czy komina. Montowany na ścianie wymaga jedynie aby ściana była zewnętrzna. Zalety to niski koszt zarówno zakupu jak i instalacji. Może ono być oczywiście zarówno na gaz ziemny jak i propan-butan. Ostatnio pojawiły się produkowane w Polsce wersje grzejników z wentylatorami, w kształcie stylowych kominków, gdzie możemy popatrzeć na płomień tańczący na palenisku. Koszt takiego kaloryferka to 1000 - 2500 zł. Nie wiadomo dlaczego przez wiele lat nie mogliśmy nabyć takich grzejników w Polsce. Potem na próbę zezwolono na ich montaż jedynie w sklepach i zakładach pracy. Teraz można już używać owo urządzenie w pomieszczeniach mieszkalnych. Pojawiają się nawet w kamienicach, gdzie często z powodu słabej jakości przewodów kominowych i słabej instalacji elektrycznej są jedynym dostępnym źródłem ciepła. Najlepsze wydają się grzejniki z wentylatorem wymuszającym cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Wyposażone w pełną elektronikę zapłonu i sterowania temperaturą w pomieszczeniu pozwalają na komfort w obsłudze.
Grzejnik potrzebuje tyle gazu co pojedynczy palnik kuchenki gazowej. Jedynym problemem w instalacji to wywiercenie w ścianie przelotowego otworu o średnicy w zależności od mocy grzejnika (około 25 cm). W otwór ten wkładamy dołączoną do grzejnika podwójną rurę zakończoną estetycznym maskowaniem otworu. Rurą tą grzejnik pobiera sobie z zewnątrz powietrze potrzebne przy spalaniu, a jego środkową częścią wydalane są spaliny. W pomieszczeniu zostaje nam wyłącznie ciepło i nie ma żadnej styczności z paleniskiem więc nie jest duszno i wilgotno. Jedyne co na zewnątrz daje znać o tym, że mamy grzejnik gazowy to pojawiający się w zimie lekki dymek z pary. Ekonomicznie trudno zauważyć zwiększenie zużycia gazu, urządzenie jest relatywnie tanie, zarówno w zakupie, montażu jak i eksploatacji.
Źródło zdjęcia: www.karma-gaz.com.pl
Zobacz też:
Na czym polega i jak działa ogrzewanie geotermiczne?
Certyfikat (świadectwo) energetyczny dla domu i mieszkania - co to jest, ile kosztuje i co zawiera
Jak działa centralne ogrzewanie - schematy instalacji
Jak działa ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie geotermiczne - pompa ciepła dla nowoczesnego domu
Szukaj na tym blogu
Lista postów
-
►
2014
(8)
- ► października (1)
-
►
2013
(25)
- ► października (1)
-
►
2012
(44)
- ► października (4)
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
jteldz (małpka) gmail.com
jteldz (małpka) gmail.com
Tagi-
- budowa domu (65)
- wnętrza (50)
- ciekawostki (43)
- porady budowlane (32)
- ogród (30)
- technologie (29)
- remonty (27)
- wykończenie (27)
- formalności (22)
- ogrzewanie (21)
- projekty (19)
- ekologia (11)
- filmy (10)
- prawo budowlane (10)
- bezpieczeństwo (8)
- finanse (8)
- nieruchomości (5)
- feng shui (3)
- rynek (2)
- suity (1)
0 komentarze:
Prześlij komentarz