Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.


Jesienna aura nas nie rozpieszcza, jest deszczowo i liście masową spadają z drzew. Taka pogoda sprzyja problemom z drożnością rynien. Pomocne mogą się okazać urządzenia o nazwie „łapacze liści”.
Oczyszczają one deszczówkę z liści oraz innych zanieczyszczeń dostających się do rynny. Gromadzą się w specjalnym pojemniku - koszyczku.

Łapacze mogą być montowane na rurach spustowych, umożliwia to łatwe czyszczenie zbiornika. Sami decydujemy na jakiej wysokości go zainstalujemy, odfiltrowywanie nieczystości odbywa się dzięki specjalnej siateczce. Siateczkę należy od czasu do czasu opróżnić, aby uniknąć zapchania.
Innym urządzeniem o podobnym zastosowaniu jest separator liści, który również może być montowany na rurach spustowych. Wyróżnia się tym, że usuwa zanieczyszczenia poza urządzenie. Jest on wyposażony w kratkę filtra wyłapującą odpadki z wody deszczowej, a następnie "wyrzuca" je na zewnątrz. Czysta deszczówka może spłynąć w dół rurą spustową.
Znacznie bardziej skompilowany jest filtr wody deszczowej. Napędza go energia spływającej deszczówki. Woda zostaje oczyszczona z większych odpadków (liście, żwir). Oczyszczanie odbywa się gdy woda płynie przez kaskadę oczyszczania, znajduje się tam filtr wtórny z oczkami oczyszczającymi. Oczyszczona woda odpływa do zbiornika na wodę gdzie możemy ją dowolnie wykorzystać.

Łapacze mogą znajdować się też na wpustach podrynnowych. Takie umiejscowienie zabezpiecza warstwy dachu przez zawilgoceniem. Urządzenie w tym przypadku ma specjalny kształt kratki lub koszyczka, aby możliwe było jego przymocowanie pomiędzy pokrywą a rynną.

Łapacze liści można również montować na podwórkach, w specjalnych obniżeniach, tzw. wpustach (służących do odprowadzania nadmiaru wody deszczowej spływającej po takim terenie). Jeśli taki wpust nie posiada pojemnika, gdzie w sposób naturalny zbiera się nadmiar liści można wyposażyć go w łapacz liści. Może mieć on kształt wyjmowanego wiaderka wyposażonego w siatkę. Od czasu do czasu należy oczywiście filtr oczyścić.
Warto pomyśleć o tych urządzeniach. Są proste, stosunkowo tanie i co najważniejsze - funkcjonalne.Źródło zdjęcia: www.3ptechnik.pl

Zobacz też:
Rodzaje i ceny pokryć dachowych
Dachówka ceramiczna czy cementowa?

0 komentarze:

Prześlij komentarz