Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu jest niebezpieczne dla zdrowia, może powodować bóle głowy lub nawet nudności. Należy pamiętać, ze wszelkie pleśnie oddychają tlenem, a wydzielają dwutlenek węgla zwiększają jego zawartość w powietrzu.

Gdy tylko zauważymy na ścianie zwiększający się obszar pleśni to musimy działać niezwłocznie, w takim przypadku możemy wyróżnić:

- grzyb o niewielkim skupisku: jeśli występuje tylko na powierzchni, to można usunąć go szczoteczką, używając do tego odpowiednich detergentów, na koniec warto spryskać środkiem pleśniobójczym.

- duże zapleśnienie: pęknięcia tynku świadczą o tym, ze pleśń go przerosła, trzeba skuć tynk i odpowiednio oczyścić cegły bądź pustaki, następnie zastosować odpowiedni środek i ponownie nałożyć tynk.

Należy pamiętać, że wszelkie preparaty pleśniobójcze są bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Przy ich użytkowaniu trzeba zachowywać środki bezpieczeństwa. Po zakończeniu prac należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.
Druga, bardzo ważna sprawa o której nie możemy zapominać - jedynym skutecznym sposobem na usunięcie pleśni jest usunięcie przyczyn zawilgocenia!

Najczęstszą przyczyną pojawienia się wilgoci, a w konsekwencji niebezpiecznego zagrzybienia w mieszkaniu jest słaba wentylacja. Pierwszym sygnałem dla domowników może być skraplanie się wody na powierzchniach mebli i okien. Każdy człowiek wytwarza parę wodną (poci się, oddycha)a dodatkowo wszelkie prace takie jak gotowanie czy suszenie prania również ją dostarczają. Jedynym skutecznym sposobem usunięcia takiego nadmiaru wilgoci z pomieszczenia jest dobra wentylacja. Bez niej podnoszenie temperatury czy przecieranie zaparowanych szyb lub też wietrzenie jest po prostu nieefektywne. Stałe, podwyższone zawilgocenie, doprowadza do tego, że do takich miejsc stosunkowo łatwo przylegają cząstki organiczne takie jak kurz tworząc idealną pożywkę dla pleśni. Zarodniki bardzo szybko wytwarzają grzybnię, która to wnika do wnętrza ściany.

Wentylacja powinna działać w sposób ciągły przez całą dobę, aby zapewnić wymianę powietrza w całym mieszkaniu. Wentylacja "usuwa" zanieczyszczone powietrza wprowadzając na jego miejsce to "świeże". Częstą przyczyną słabej wentylacji jest brak dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Bezpośrednią i najczęstszą tego przyczyną są zbyt szczelne okna i drzwi. Uszczelnione, uniemożliwiają wymianę powietrza powodując wręcz zatrzymanie lub cofanie się powietrza.

Inne możliwe przyczyny zawilgocenia mieszkania:

1) Przebiegające w murze nieosłonięte rury wodociągowe.
2) Skutek zacieków (najczęściej jest to spowodowane wadliwą konstrukcją instalacji wodno-kanalizacyjnej lub odprowadzającej wodę deszczową).
3) Niedogrzanie pomieszczenia, niskie temperatury ograniczają ruchy konwekcyjne powietrza, a co za tym idzie spowalniają "osuszanie" zawilgoconych ścian.Zobacz też:
Usługi budowlane i remontowo budowlane
Energooszczędne okna inwestycją na lata
Współczynnik przenikania ciepła - średnie dla ścian, okien i dachu

1 komentarze:

czech pisze...

grzyb, wilgoc to spory problem. tutaj trzeba (jesli jeszcze mozna) zapobiegac, bo leczenie moze byc problematyczne. nalezy pamietac o odpowiednich farbach szczegolnie w pomieszczeniach gdzie w powietrzu jest/bedzie duzo wilgoci. producenci oferuja coraz lepsze produktym np. sniezka ma swojej ofercie farbe kuchnia lazienka, ktora chroni sciany przed pochlanianiem zbednej wilgoci.

Prześlij komentarz