Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Osoby, które chcą urządzić swój dom w nietuzinkowym stylu i to bez nadwyrężenia budżetu, chętnie szukają inspiracji w kolekcjach z poprzednich epok. Styl vintage to pomysł na oryginalne wnętrze nie pozbawione nowoczesnych, funkcjonalnych rozwiązań z dodatkiem szczypty archaicznego smaku. Nie ma w nim miejsca na żadne ograniczenia. Udowadnia, że można efektownie łączyć na pozór odmienne elementy, tworząc doskonale współgrające ze sobą zestawienie przeciwieństw. Przedstawiamy kilka istotnych informacji o stylu vintage oraz godne uwagi akcesoria, ukazujące istotę tego trendu.

Styl vintage zrodził się w XIX wieku. Z początku moda pojawiła się na noszenie strojów nawiązujących do poprzednich epok. Z biegiem lat nurt zaczął obejmować także aranżacje wnętrz. Samo słowo vintage pochodzi z terminologii winiarskiej. Nazywane jest nim wino wyprodukowane w jednym sezonie. Cechuje go zatem pewnego rodzaju spójności i wspólne pochodzenie winogron wykorzystane do jego produkcji.



W przypadku aranżacji wnętrz, vintage ma odmienne znaczenie, gdyż opiera się na próbie łączenia ze sobą na zasadzie przeciwieństwa nurtów oraz epok. Osoby, preferującye stare, antyczne meble, mogą zestawiać je w pomieszczeniach o popularnych, nowoczesnych kolorach ścian lub ozdobionych wzorzystymi tapetami. W pokojach dobrze widziane są rolety, fikuśne firany czy współczesne oświetlenie. Czasem wystarczy kilka oryginalnie wykonanych elementów wystroju, by stworzyć piękne wnętrze. Dla tych co nie lubią staroci, dostępne w sprzedaży się nowe elementy wystroju, wzorowane na minionych epokach. Meble albo dodatki wykończeniowe powinny być nieco staroświeckie, aby zapewnić całości wyjątkowy klimat. Tak tak jak wino, im starsze tym lepsze.



Wprowadzając do domu antyczne przedmioty, należy równoważyć je nowoczesnymi elementami. Wnętrze nie powinno sprawiać muzealnego wrażenia. Gustowny eklektyzm ma być swojego rodzaju przeciwieństwem surowego i minimalistycznego wystroju, jaki coraz częściej spotyka się w nowocześnie urządzonych mieszkaniach. Nie należy jednak zmieniać pomieszczeń w graciarnię, zaśmiecać domu "babcinym" bibelotami. Lepiej wybierać piękne dzieła sztuki, które mają dla nas estetyczną wartość.



Efekt vintage możemy osiągnąć na różne sposoby. Warto samemu nadać przedmiotom indywidualnego charakteru. Jeśli jesteśmy właścicielami komody czy skrzyni po prababci lub archaicznego lustra w żelaznej oprawie, wystarczy dopasować do niego kilka równie niedzisiejszych dodatków, aby uzyskać wystrój w stylu vintage. Warto odświeżać stare meble. Można je odnowić laminatem, lakierem albo nową tkaniną, ekologiczną skórą.



Niedrogo i z fantazją w duchu vintage aranżuje się także ogród oraz front domu. Wspaniale wyglądają ceramiczne donice, metalowe ławeczki czy nietypowe skrzynki na listy i kołatki. Staroświeckie elementy można umieścić praktycznie w każdym zielonym zakątku.



Źródło zdjęć: www.stylidesign.pl

Zobacz też:
Sklep Beauty Home
Akcesoria i dekoracje domu w stylu retro
Powracająca moda na ozdobne wałki do malowania ścian
Materiały do wykończenia ścian
Płytki cegłopodobne do salonu?

0 komentarze:

Prześlij komentarz