Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Pisaliśmy już kiedyś o pustakach szklanych. Estetyczne i niezwykle dekoracyjne, szczególnie gdy są podświetlane to niezwykle trafiony pomysł na ściany wewnętrzne. A co gdy będziemy chcieli je dać w ścianie szczytowej? Popularne w łazience, estetyczne i dające światło czy są jednak korzystne zgodnie z różnymi współczynnikami i normami ? Na jednym z forów internetowych znaleźliśmy pytanie, gdzie inwestor remontujący dom zastanawia się czy dać luksfery, czy okno w pomieszczeniu, gdzie ma być łazienka.


Dom jest oddalony od granicy z sąsiadem 2 metry, więc jak pisze "za" przemawia naturalne "zniekształcenie widoczności" dzięki czemu sąsiad żony mu nie podejrzy, oraz to, że nie musi dawać nań firanek czy rolet. Przeciw - słabsza przepuszczalność światła, możliwość łatwiejszego wietrzenia łazienki, a po konsultacji z konstruktorem wystraszył się, że izolacja termiczna okna jest blisko trzykrotnie większa niż luksferów. Po czym stwierdza, że z bólem rezygnuje z pustaków szklanych na rzecz okna. 

Czy jednak ma rację?

Otóż w jego przypadku nie!
(Par. 232.6 warunków technicznych) - otwory wypełnione materiałem przepuszczającym światło w ścianach oddzielenia p.pożarowego mogą zajmować maksymalnie 10% powierzchni ściany. Luksfery spełniają odpowiednią klasę odporności ogniowej więc nie podlegają takim przepisom jak okna lub drzwi. Okna i drzwi nie są ognioodporne.
Wynika z tego, że zgodnie z prawem budowlanym ściana oddalona o 2 metry od granicy działki powinna być ognioodporna, a okno nie spełnia tego warunku. W ogóle nie można mieć okna przy tej odległości od granicy no chyba, że działka jest wąska, sąsiad się zgodzi, albo okno istniało wcześniej. Oczywiście musi ono podlegać całej machinie zezwoleń, co nie dotyczy luksferów.
Wynika z tego, że jeżeli mieliśmy luksfery to nie możemy zmienić ich na okno.
Poza tym na słabą izolację termiczną luksferów można poradzić podwójny montaż tychże. No ale tracimy na przenikalności światła. Przy luksferach zastępujących okno należy również pamiętać o zaletach antywłamaniowych.

fot.
www.galeria-biznesu.pl
www.mrowka.com.pl
www.psbsklep.impactmedia.pl
  
Zobacz też:
Przejrzyste ściany. Zastosowanie luksferów w budownictwie
Ściany - materiały budowlane
Wykończenie ścian i sufitów
Projekty i aranżacje wnętrz - w poszukiwaniu inspiracji do wykończenia domu

0 komentarze:

Prześlij komentarz