Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Cyklinowane parkiety są piękną bazą eleganckiego wnętrza. Aby utrzymać zadbane podłogi jak najdłużej, korzysta się z różnego rodzaju cykliniarek, maszyn do rantów, polerek i innych mniej typowych urządzeń wyposażonych w papiery ścierne rożnej grubości. Przejazdy tymi urządzeniami szlifierskimi ma na celu wygładzenia oraz usunięcia rys z powierzchni parkietu i nadania mu naturalnego połysku. Większość gatunków drewna korzystnie poddaje się cyklinowaniu, nawet po wielu latach podłogi mogą wyglądać jak nowe. Niestety niektóre parkiety wykonane np. z dębu mogą dość głęboko wchłonąć zalegającą wilgoć i brud, trwale się odbarwiając. Ważne jest zatem wcześniejsze zabezpieczanie ich odpowiednimi środkami.

Zarówno podłogi świeżo położone, po odpowiednim okresie od ułożenia jak i stare do odnowienia szlifuje się papierami ściernymi o różnej gradacji. Zwykle zaczyna się od nałożenia na cykliniarkę papierów o granulacji 36, w przypadku starych desek krytych farbą często stosuje się też granulację 24. Kończymy granulacją 120 oraz siatkami ściernymi. Szlifowanie cykliniarką sprawia, że podłoga staje się równa, gładka. Jeśli pomiędzy płytkami pozostają ubytki, można je wypełnić, używając specjalistycznej masy szpachlowej. Substancja mieszając się z pyłem pozostałym po cyklinowaniu nabiera koloru identycznego z zastosowanymi elementami drewnianymi. Pozostałości muszą następnie przejść ponowne cyklinowanie. Miejsca, w których nie doszła cykliniarka wygładzamy szlifierkami kątowymi oraz cyklinami. Ostatnim etapem jest polerka, wyrównująca różnice pomiędzy rotacyjnymi maszynami do brzegów a taśmowymi cykliniarkami pracującymi na środku pomieszczenia.



Cyklinowanie i renowacja parkietów nie jest szczególnie trudnym zajęciem. Praktycznie osoby wykonujące tą usługę nabierają wprawy już po jednym dniu pracy. Jednak trzeba się liczyć z tym, że nieumiejętne szlifowanie może nawet trwale zniszczyć podłogę, chociażby z pozoru banalnych przyczyn jak ubrudzone kółka cykliniarek.

Źródło:
http://www.cyklinowanieparkietu.com/porady/cyklinowanie-parkietu-instrukcja-krok-po-kroku,54.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz