
2. Kierownik budowy (robót) jest obowiązany:
1) prowadzić dziennik budowy lub rozbiórki;
2) umieścić na budowie lub rozbiórce, w widocznym miejscu, tablicę informacyjną oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia; nie dotyczy to budowy obiektów służących obronności i bezpieczeństwu państwa oraz obiektów liniowych;
3) odpowiednio zabezpieczyć teren budowy (rozbiórki).
Nie mniej jednak warto wiedzieć jak dziennik budowy wygląda i jak powinien być prowadzony. Oto kilka wytycznych:
Przede wszystkim, dziennik budowy to dokument wydawany przez odpowiedni urząd (miasta lub gminy), o zdefiniowanym wzorze w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz. U. Nr 108, poz. 953 z późn. zm.). To zeszyt w formacie A4, z ponumerowanymi podstęplowanymi kartkami często w formie oryginału i kopii.
Strona tytułowa zawiera numer dziennika budowy, wydany przez uprawniony organ, datę wydania dokumentu, liczbę stron, informacje personalne o inwestorze, dane inwestycji: adres i rodzaj budowy, datę nadania i numer pozwolenia na budowę. Ważna jest też pierwsza strona, gdzie powinny znaleźć się informacje na temat wykonawcy robót budowlanych oraz inspektora nadzoru budowlanego.
Przebieg prac w dzienniku opisywany jest chronologicznie, odpowiada za to kierownik budowy, ale wpisów mogą dokonywać także inspektor nadzoru inwestorskiego, pracownicy organów nadzoru budowlanego, inwestor, projektant, kierownik budowy i geodeta.
Dziennik budowy składamy wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.
Zobacz też:
zawiadomienie o zakończeniu prac budowlanych
0 komentarze:
Prześlij komentarz