Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Budowa domu od kupna działki do wprowadzenia się zazwyczaj zajmuje kilka lat. Więc aby łatwiej się we wszystkim połapać wprowadzone zostały etapy budowy. Nazwy tych etapów są też często wykorzystywane przez fachowców, więc warto wiedzieć co one oznaczają.


Etapy budowy domu:


Działka budowlanaEtap 0 budowy domu - formalności

W tym etapie znajdują się wszelkie formalności wymagane do budowy domu, takie jak warunki przyłączenia, projekt domu, projekt instalacji, mapki sytuacyjne, itd. Etap ten w całości opisany jest tu: http://blog-budowlany.blogspot.com/2010/02/przed-budowa-domu-formalnosci-i.html



Stan zerowyEtap 1 - stan zerowy


Stan zerowy obejmuje ewentualne wyrównanie działki, wykopanie i przygotowanie fundamentów i drenażu. Tu też wliczamy izolację fundamentów oraz zalanie fragmentów instalacji wodno kanalizacyjnej w fundamentach.



Stan surowy otwartyEtap 2 - stan surowy otwarty


Dom w stanie surowym otwartym ma już ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, schody, więźbę dachową i pokrycie dachu, ewentualne okna dachowe i rynny.



Stan surowy zamkniętyEtap 3 - stan surowy zamknięty


Stan surowy zamknięty kończy się wykonaniem stolarki okiennej i wstawieniem drzwi zewnętrznych i garażowych.



Stan deweloperskiEtap 4 - stan deweloperski


Stan deweloperski obejmuje ocieplenie ścian i poddasza, przyłącza i instalacje wewnętrzne, tynki i wylewki oraz często dojazd do garażu i ogrodzenie.



Etap 5 - stan pod klucz


Dom w stanie pod klucz jest już gotowy do wprowadzania się. Zawiera posadzki, pomalowane ściany, kafelki, gniazdka i inne elementy wykończenia wnętrz.


Zobacz też:
Formalności przed budową domu
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia?

2 komentarze:

Alutek pisze...

Super blog, bardzo przydatny, ja właśnie zmagam się z budową

Anonimowy pisze...

Fajny blog, przydatne informacje dla budujących domek :) Napiszcie tylko coś więcej o wyborze ogrzewania, bo właśnie przed takim stoję ;) Jakie ogrzewanie wybrać, wady i zalety ogrzewania podłogowego, kolektory słoneczne, cennik dla poszczególnych systemów itp. To byłyby niezwykle cenne informacje dla mnie :D

Prześlij komentarz