Choć mniejsze pomieszczenie wymaga skromniejszych finansowych nakładów, samo zaprojektowanie bywa nie lada wyzwaniem. Na ograniczonych przestrzeniach potrzeba więcej zachodu na rozplanowanie wszystkiego tak, aby aranżacje łazienek niewielkich rozmiarów były zarówno eleganckie, funkcjonalne jak i komfortowe. Usytuowanie urządzeń sanitarnych oraz mebli powinno zapewnić swobodne z nich korzystanie, bez utrudnienia w poruszaniu się.
Istotne, aby urządzić małą łazienkę według określonej zasady utrzymania odległości między sprzętami koło 15-20cm. Dla sedesu powinno się zarezerwować 80 x 85 cm swobodnej przestrzeni, przed wanną warto zostawić 70 x 100cm, a umywalką wymaga 65 x 100 cm wolnego miejsca. Jeśli jest możliwość przeniesienia do innego pomieszczenia pralki, kosza na brudną bieliznę czy części akcesoriów kosmetycznych, warto z niej korzystać. Bywa, że mała łazienka w bloku nie pozwala umieścić w niej wanny, wówczas jesteśmy zmuszeni zadowolić się brodzikiem z prysznicem. Możemy skorzystać z bogatej oferty gotowych kabin prysznicowych lub zamiast tego w całości ją wymurować i wyłożyć ceramicznymi płytkami. Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie ścian kabiny z hartowanych tafli szklanych bądź z luksferów. Owalne, przezroczyste kabiny pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie, nadając mu lekkości, płynności. Do uzyskania jeszcze lepszego efektu stosuje się jasne, mniejsze kafelki na ścianach łazienki i podłodze. Ciekawą propozycją aranżacji są także modne mozaiki, mogące być łączone z lustrzanymi elementami. Warto ułożyć je wokół dużego, jasno oświetlonego lustra nad umywalką. Zasada trzech kolorów nawet w małej łazience ma rację bytu. Zbyt duża gama barw tworzy wrażenie niepotrzebnego rozgardiaszu.
Aby zaoszczędzić trochę miejsca, można przemyśleć kwestię zastąpienia żeberkowych grzejników rurkowymi, dodatkowo pełniącymi role suszarek na ręczniki. Uważa się, że wyparcie szafek przez otwarte półki pozwala powiększyć optycznie pomieszczenie, ale trzeba mieć na uwadze konieczność utrzymania nieskazitelnego porządku. Nawet drobny nieporządek w małej łazience bywa silniej eksponowany. W dobrym tonie jest posiadanie z tej samej serii pojemnika na mydło w płynie, uchwyt na papier toaletowy, szczotkę do WC, mydelniczkę itp.
Ciekawe rozwiązania, jak urządzić i zaprojektować małą łazienkę na: http://porady.kolo.com.pl/mala-lazienka-duzy-problem.html
http://www.dybel.com.pl/por.html#mala
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Szukaj na tym blogu
Lista postów
-
►
2014
(8)
- ► października (1)
-
►
2013
(25)
- ► października (1)
-
►
2012
(44)
- ► października (4)
-
►
2011
(48)
- ► października (3)
-
▼
2010
(108)
- ► października (7)
-
▼
września
(13)
- Jak urządzić małą łazienkę? – pomysły na zaaranżow...
- Przygotowanie ogrodu do zimy
- Jak samemu ułożyć kostkę brukową
- Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę domu?
- Wykorzystanie wody deszczowej - Jak zbudować własn...
- Elegancja Francja, czyli tableau peinture vs. bour...
- Jak zaprojektować i urządzić pokój dziecka? - ciek...
- Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia...
- Zawiadomienie o zakończeniu budowy domu (prac budo...
- Etapy budowy domu - stan zerowy, surowy otwarty, z...
- Czy opłaca się lokata jednodniowa? - zalety i wady
- Przyłącze jedno- czy trójfazowe? Czy warto zmienia...
- Tradycyjnie wykonane domy z bali
Kontakt
Blog ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie ponoszę odpowiedzialności za absolutną poprawność prezentowanych informacji.
jteldz (małpka) gmail.com
jteldz (małpka) gmail.com
Tagi-
- budowa domu (65)
- wnętrza (50)
- ciekawostki (43)
- porady budowlane (32)
- ogród (30)
- technologie (29)
- remonty (27)
- wykończenie (27)
- formalności (22)
- ogrzewanie (21)
- projekty (19)
- ekologia (11)
- filmy (10)
- prawo budowlane (10)
- bezpieczeństwo (8)
- finanse (8)
- nieruchomości (5)
- feng shui (3)
- rynek (2)
- suity (1)
0 komentarze:
Prześlij komentarz