Dlaczego wilgoć w domu jest zjawiskiem niepożądanym? Wie o tym każdy, kto choć chwilę spędził w domu z problemem wilgoci. Wilgoć wchodzi na ściany i powoduje zniszczenie materiałów wykończenia wnętrz i gnicie mebli. Wilgoć powoduje, że dom śmierdzi stęchlizną, którą przesiąkają też nasze ubrania. Wilgoć sprzyja też rozwojowi pleśni i innych grzybów, które oprócz wpływu na wygląd wnętrza mogą też wpływać na zdrowie i samopoczucie domowników wywołując choroby i alergie. Dlatego walka z wilgocią w domu jest tak ważna.
Powody wilgoci na ścianach
Powodów wilgotnienia ścian w domu może być wiele.
- Najczęstszą przyczyną pojawienia się wilgoci w starych domach jest brak odpowiedniego ocieplenia i izolacji ścian od niskich temperatur i warunków atmosferycznych na zewnątrz.
- Powodem może być też zła izolacja fundamentów i wilgotnienie murów od ziemi.
- Obecność wilgoci w nowych domach może być spowodowana błędami w wykonaniu i izolacji ścian czy fundamentów - tzw mostkami termicznymi lub też, co może niektórych dziwić, zbyt szczelnymi oknami, które przy braku wentylacji mechanicznej mogą powodować niedostateczne wentylowanie pomieszczeń i gromadzenie się wilgoci w miejscach, które są najzimniejsze (ściany).
Pozbywanie się wilgoci ze ścian
Sposobów pozbywania się wilgoci jest tak wiele jak powodów jej powstawania. Najprostszym sposobem, który możemy sami wypróbować jest nagrzewanie pomieszczeń do temperatury 30-35 stopni i ich odpowiednia wentylacja. Do nagrzewania możemy wykorzystać grzejniki lub specjalne nagrzewnice. Są też metody osuszania przy użyciu mikrofal. Jednak na własną rękę raczej niewykonalne i dosyć drogie (kilkanaście tysięcy zł za cały dom). Po osuszeniu pomieszczeń warto usunąć przyczynę powstawania wilgoci - zastosować odpowiednią izolację i ocieplenie ścian od zewnątrz, co zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci z powrotem do domu.
Zobacz też:
Osuszanie ścian
Jak pozbyć się wilgoci ze ścian
Osuszanie budynków - oferty
Usuwanie grzyba z pomieszczeń
0 komentarze:
Prześlij komentarz