Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.


Tradycja wykonywania szopek bożonarodzeniowych została zapoczątkowana w 1223 roku, w którym to św. Franciszek przedstawił we włoskiej miejscowości Greccio pierwszą scenkę. Z biegiem lat wygląd stajenek się zmieniał, ale nadal największą atrakcją dla zwiedzających są tzw. „żywe szopki”, gdzie w naturalnych wymiarach konstrukcji zabudowy znajdują się prawdziwe zwierzęta oraz przebrane osoby, odgrywające historię małego Jezusa, Mari, Józefa oraz trzech Króli, pasterzy, aniołów.

Najsłynniejszy konkurs w Polsce oceniający projekt i wykonanie szopek odbywa się w Krakowie. Szopki krakowskie przedstawiają smukłe budowle o charakterystycznych, strzelistych wieżach. Są najczęściej symetryczne z elementami zapożyczonymi ze słynnych zabytków miasta. Panuje pełna dowolność materiałów, z których powstają scenki: od kolorowej folii aluminiowej, kartonu, papieru i drewnianych elementów po artykuły spożywcze - precelki, paluszki, krakersy. W kunsztownych dziełach pojawiają się legendarne postacie: Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, a nawet Pan Twardowski. Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską organizowany jest każdego roku, a nagrody przyznaje się w trzech kategoriach wiekowych: seniorów, młodzieżowe i dziecięce. Oceniane są szopki duże powyżej 120cm, średnie, małe oraz miniatury do 15cm. Oprócz punktowania prac pod względem nawiązania do tradycji, ważne są: dekoracje, kolorystyka, zastosowane lalki z elementami ruchomymi oraz najistotniejsze - architektura, nowatorstwo i estetyka. W skład jury konkursu wchodzą historycy, muzealnicy, etnografowie, plastycy. Każdy może wziąć udział w rywalizacji i zgłosić maksymalnie trzy własne prace. Tegoroczne nagrodzone szopki można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory od 6 grudnia 2010 do 27 lutego 2011 roku.



Własnoręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe, w tym szopki krakowskie są wspaniałym przykładem łączenia pasji do majsterkowania, sporządzania i realizowania pomysłów, jak również zarażania swoim hobby rodzinę i bliskich. Pozwala także zapoczątkować tradycję corocznego tworzenia prawdziwych arcydzieł, widokiem których można dzielić się z innymi.

Zobacz też:
Konkurs Szopek Krakowskich

0 komentarze:

Prześlij komentarz