Kable grzejne należy układać w postaci pętli (układanych naprzemiennie góra- dół) w postaci pasa (50 cm). Nie wolno instalować kabli w poprzek powierzchni dachu (należy pamiętać, że taka instalacja narażona jest na różnorodne warunki atmosferyczne - musi więc być trwała).
Tego typu rozwiązanie zapobiega również niekontrolowanemu zsuwaniu się płatów śniegu z dachu (chodzi o montaż tzw. progu). Próg zakłada się zwykle w niewielkiej odległości (40 - 50 cm) od krawędzi dachu.
Moc instalacji przeciwoblodzeniowej dachu przypadająca na metr kwadratowy powierzchni poszycia dachowego zależy od rodzaju konstrukcji dachowej oraz warunków atmosferycznych. Dachy standardowo dzielą się na dwie grupy:
a) Dachy zimne (dobrze izolowane), ich cechą charakterystyczna jest niski współczynnik przenikania ciepła (powstają na nim sople i nawisy śnieżne)
b) Dachy ciepłe (słabo izolowane), woda spływa i następnie zamarza przy krawędzi dachu, zwłaszcza gdy poddasze jest wykorzystywane mieszalnie (topnienie lodu oraz śniegu ma miejsce na skutek przenikania ciepła z budynku). Instalacja rynnowa powinna być zatem ściśle dopasowana do naszego dachu - na dachach ciepłych powinna być wyższa niż na dachach zimnych. Moc kabli grzejnych w takich instalacjach powinna wahać się w granicach 15-25 W/m. W wysokich partiach dachów pokrytych materiałami łatwopalnymi moc nie powinna przekraczać 20 W/m. Zwykle w standardowych warunkach moc takiego systemu grzejnego jest zbliżona do mocy stosowanej do ogrzewania konstrukcji naziemnych.
Wyposażenie systemu grzejnego w termostaty umożliwia osiągnięcie dużej skuteczności przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Termostaty są połączone z zewnętrznymi czujnikami, dzięki którym działanie systemu zostaje dopasowane do aktualnych warunków atmosferycznych, włączenie i wyłączenie zasilania następuje w odpowiednio dobranych momentach.
Źródło zdjęcia: http://www.elar.com.pl/app/webroot/userfiles/image/Rynna1.JPG
Zobacz też:
Systemy rynnowe - oferty
Rynny - ogłoszenia
Skuteczny sposób na niezamarzające chodniki i podjazdy – instalacje przeciwoblodzeniowe
Rodzaje i ceny pokryć dachowych
0 komentarze:
Prześlij komentarz