Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Z biegiem czasu fugi znajdujące się między płytkami ceramicznymi tracą swą barwę oraz pękają. W miejscach narażonych na dużą wilgotność pleśnieją i szybciej tracą na urodzie. Aby odnowić wygląd kafli, wystarczy nieraz odświeżyć same spoiny. Nowe fugi mają szansą nadać pokrytym płytkami powierzchnią korzystniejszego oblicza.

Odświeżanie bez kucia
Jeśli chcemy przywrócić fugom ich naturalną barwę, gdy nie są popękane, pokryte pleśnią i prawidłowo trzymają się podłoża, wystarczy użyć specjalnych w tym celu preparatów. Ich zadaniem jest nadać kolorom utraconej intensywności, a niektóre dodatkowo zapobiegają rozwojowi grzybów i bakterii. Specyfiki do renowacji mogą także być używane w celu zmiany barwy spoin. W sprzedaży dostępne są gotowe preparatu, które nakłada się wyprofilowaną gąbka dołączoną do zestawu. Można także zakupić artykuły zawierające szerokie bogactwo pigmentów. Preparaty w postaci markerów, farb bądź barwnych mas renowacyjnych nakłada się odpowiednio ukształtowaną gąbka bądź pędzlem. Malowanie fug wymaga większej wprawy w przypadku odświeżania spoin między płytkami gresowymi, ponieważ w razie ich zabrudzenia mogą odbarwić je trwale. Pokryte farbą spoiny schną ponad 24 godziny.

Wymiana fug
Pełna wymiana fug wiąże się z dość pracochłonną i mozolną pracą, mimo to warto ją wykonać. Koszt inwestycji okazuje się dużo niższy w porównaniu z wymianą płytek, a do tego zadowalający efekt rekompensuje niewdzięczne zadanie. Do usuwania starych fug wykorzystuje się specjalne rylce. Można je nabyć między innymi w sklepach z ceramiką budowlaną. Należy zachować szczególną ostrożność przy wykuwaniu zużytych spoin. Silne uderzenie w powierzchnie płytki może ją uszkodzić, po czym konieczna będzie jej pozaprogramowa wymiana. Po dokładnym wykłuciu szczelin usuwa się powstały przy tym pył i resztki fugi. Pomocny w czynności bywa zwykły domowy odkurzacz. Następnie puste miejsce po spoinach należy zagruntować preparatem redukującym chłonność podłoża. Służy to prawidłowemu związaniu kładzionej później nowej fugi. Po wyschnięciu gruntu przystępuje się do wypełniania przestrzeni między płytkami zaprawą do fugowania. Najlepiej nadaję się do rozprowadzania spoiny gumowa packa. Jeśli dojdzie do zabrudzenia kafli zaprawą, dobrze jest od razu je wyczyścić. Po wyschnięciu będzie to utrudnione.

Aby kafelki cieszyły pięknym, świeżym wyglądem przez długie lata, warto zadbać o ich spoiny. Fugi z uwagi na to, że są położone poniżej powierzchni płytek szybciej się brudzą, mają tendencję do żółknięcia i stanowią świetne podłoże do rozwoju grzybów. Dbając o ich czystość dbamy o higienę wszystkich domowników.

Zobacz też:
Domowe sposoby czyszczenia fug
Zmiana fug między płytkami
Wykończenie podłóg oferty
Wykończenie podłóg

0 komentarze:

Prześlij komentarz