Rewolucja zaczęła się od skanerów 3d. Zarówno w pomiarach terenu jak i w obrazowaniu elementów przemysłowych, za pomocą swoistych tomografów komputerowych łatwo przy wykorzystaniu technologii NURBS (ang. Non-Uniform Rational B-Spline) osiągnęliśmy matematyczne odwzorowanie przedmiotów. Jeżeli do tego dodamy animację w technologii "motion capture" to mamy pełną wizualizację ruchu, gdzie markery umieszczone w elementach mechanicznych dodają efekty nie osiągalne w wizualizacji statycznej opartej o makiety tradycyjne.
Z technologią 3d spotykamy się też w obserwacji naszych miejsc pobytu na obczyźnie. Cieszy nas wizualizacja map satelitarnych, np. w przeglądarce Google. Możemy przemierzać komputerowo ulice w technologii 3d, obserwując płot sąsiadów i elewację budynków w okolicy.
Stereoskopia obrazów z satelity stała się ciekawym obiektywnym sposobem do kontroli wydawania pieniędzy unijnych. We Włoszech niedawno hitem stały się sztuczne krzaki oliwek. Nieuczciwi rolnicy wymyślili sobie obsadzanie swoich plantacji sztucznymi krzakami oliwnymi. Właśnie dzięki technice 3d okazało się, że samo wypełnienie deklaracji nie wystarczy...
Modelowanie w technice 3d, jako działalność polegająca na odwzorowywaniu w pomniejszeniu różnorodnego typu rzeczywistych przedmiotów może być wykorzystywane do przedstawienia projektów architektonicznych pozostające na etapie zamysłu czy idei. Tego typu modelarstwo wymaga informacji, spokoju a także olbrzymiej precyzji. Nie mniej istotne jest dopasowanie odpowiednich surowców, z których dany model ma być wykonany.

Źródło zdjęcia: www.hive3d.pl
Zobacz też:
Makiety 3d
0 komentarze:
Prześlij komentarz