Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Jednym z pytań, na jakie trzeba odpowiedzieć podczas planowania budowy domu jest "Czy budujemy do z piwnicą czy bez?". Coraz więcej osób decyduje się na domy niepodpiwniczone, ponieważ rozwiązanie to jest tańsze i przysparza mniej problemów. Jednak nie można bezkrytycznie kierować się stwierdzeniem, że podpiwniczenie domu jednorodzinnego jest nieopłacalne i zbędne, gdyż jest to kwestia zależna w dużej mierze od konkretnych warunków oraz potrzeb indywidualnych przyszłych mieszkańców domu.

Mimo, że obecny trend podyktowany względami finansowymi, oznacza rezygnację z piwnicy, często zdarzają się okoliczności, kiedy podpiwniczenie okazuje sie konieczne. Na powierzchnię domu wpływa przede wszystkim metraż działki. Gdy jest on bardzo mały, zmuszeni jesteśmy zwiększyć liczbę kondygnacji. Wtedy podpiwniczenie jest jak najbardziej uzasadnione. Zwłaszcza, jeśli chcemy zachować jak najwięcej powierzchni zielonej, na przykład pod ogród. W piwnicy można zorganizować wszelkie pomieszczenia gospodarcze, takie jak graciarnia, spiżarnia, pralnia, garderoba czy pralnia. Można tam umieścić piec do centralnego ogrzewania. Jest ona też świetnym miejscem na wszelkiego rodzaju kąciki hobbystyczne – może być warsztatem, siłownią, pokojem telewizyjnym dla amatora kina nocnego lub też salą prób dla muzyka.

Projekt domu z piwnicą
Podpiwniczenie świetnie sprawdza się w przypadku działki na pagórkowatym terenie przy wyraźnej różnicy poziomów, gdy będziemy budować dom na skarpie. Wtedy możemy wykorzystać piwnicę jako garaż. Możemy też zadbać o lepsze naświetlenie od strony parceli. Wybudowanie domu bez piwnicy oznacza niższe koszty niż domu podpiwniczonego. Podczas planowania budowy trzeba się jednak zastanowić, czy nie będzie to prowadziło do rezygnacji z ogrodu lub ograniczenia powierzchni gospodarczych. Jeśli okaże się, że tak, warto spojrzeć na projekty domów podpiwniczonych.

Zobacz też:
Budowa domu na podmokłej działce
Etapy budowy fundamentów

0 komentarze:

Prześlij komentarz