Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

W czasach słusznie minionych podstawowym materiałem izolacji termicznej była suprema, dziś nazywana strużkobetonem i mająca dość powszechne zastosowanie na wschód od Polski, szczególnie na Ukrainie, Białorusi, Rosji, a nawet w Turcji i Argentynie.
W Polsce domy z pustaków wiórobetonowych pojawiają się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu i pochodzą głównie z importowanych z Ukrainy materiałów. Pustaki wiórowe są wyprodukowane z długich wiórów drewnianych nasączonych środkami przeciwwilgociowymi i biobójczymi oraz materiałem wiążącym, jakim jest cement. Bloczki wiórowe mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne - współczynnik przewodzenia ciepła w bloczkach o gęstości około 800 kg/m3 wynosił około 0,32 W/mK.Pustak wiórobetonowyDużo zależy od impregnacji przeciwwilgociowej. Dawna suprema zniechęciła nas skutecznie do tego materiału, bo brak zachowania norm w tym zakresie powodował, że płyty wiórobetonowe nadawały się wyłącznie do ścian działowych, bardzo chłonęły wilgoć.


Może dlatego ciągle w Polsce w tzw. "oszczędnościowym" budownictwie zamiast pustaków wiórowych królują żużlowe, a ostatnio keramzytowe i z gazobetonu. Gazobeton, zwany betonem komórkowym to rodzaj betonu lekkiego powstałego poprzez wprowadzenie pod odpowiednim ciśnieniem gazu do mieszanki cementowej, w wyniku czego powstają w nim jednorodne pory, zwane komórkami. W technologii produkcyjnej występują dwie metody napowietrzenia betonu. Chemiczna, oparta o sproszkowane aluminium (gazobeton), lub mechaniczna, polegająca na spienienie cementu (pianobeton). O ile tak wykonane bloczki posiadają dobrą izolację termiczną i akustyczną, o tyle mają słabą wytrzymałość mechaniczną, są kruche i łatwo nasiąkają wodą.


Badania nad różnymi kompozytami w budownictwie przyczyniły się do zastosowania różnych materiałów przy produkcji pustaków jak i betonu lekkiego. Tak doszliśmy do powstania styrobetonu jako najnowszego odkrycia w dziedzinie betonów lekkich. W Polsce styrobeton ma zastosowanie głównie jako beton lekki do wylewek podłóg czy stropów.

Mieszanina betonu i ziaren styropianowych tworzy niezwykle lekką masę izolacyjną o bardzo dobrych właściwościach termicznych i akustycznych, a do tego nie nasiąka wodą tak jak beton połączony z wiórami, trocinami czy zrąbkami drewna. Beton ten idealnie pasuje na wylewki pod podłogę, do zastosowania na gotowe płyty stropowe, do przykrywania ogrzewania podłogowego a nawet na sufity podwieszane, wykonane w technologii opartej na gotowych modułowych elementach odeskowania stropów.


Styrobeton jednak może być jedynie wypełnieniem do betonu utrzymującego konstrukcję. Musi posiadać warstwę wierzchnią zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Czy można styrobeton zastosować przy budowie ścian? Odpowiedź pojawiła się w Niemczech. Tam zastosowano styrobeton w fabrykach przypominających dawne domy z wielkiej płyty. Wykonuje się w nich zarówno gotowe ściany jak i modułowe części ścian. Ściana taka składa się z 1) warstwy silikonowo-wapiennej, 2) ściany wewnętrznej z styrobetonu, 3) wełny mineralnej i 4) ponownie ze ściany styrobetonowej i 5) warstwy silikonowo-wapiennej.


Tak budowane domy wypróbowano już na Islandii, gdzie mimo występowania trzęsień ziemi rewelacyjnie zdały egzamin z wytrzymałości konstrukcyjnej. W oparciu o tę technologię buduje się tam nawet kilku piętrowe domy. Jak można wykorzystać styrobeton przy budowaniu naszych domów? Łatwość wykonania styrobetonu powoduje, że możemy go wykonać przy pomocy zwykłej betoniarki i mieszadła do zapraw. Dostępny jest sproszkowany styropian gotowy do zmieszania go z betonem. Znacznie poprawia to izolację cieplną w naszych domach, jak również zmniejsza obciążenie konstrukcji. Zalety styrobetonu to 10-krotnie niższy ciężar, szybkość wykonania; wiąże już po 24 godzinach, ma 30-krotnie wyższą izolację termiczną, doskonale tłumi dźwięk, ma wysoką elastyczność, dzięki czemu amortyzuje drgania i uderzenia. Przy zastosowaniu wylewki o gęstości wyższej niż 500 kg/m³ styropeton jest niepalny. Łatwość wykonania styrobetonu dobrze ilustruje poniższy film:

Zdjęcia:
1, 2, 3) www.ua.all.biz
5) www.majka.net.pl
6) www.bodenbau-team.ch
7) www.techservice.info.pl
8) www.styrobeton.tom-dom.com.pl

Zobacz też:
Ogłoszenia budowlane - beton
Czy do betonu na wylewkę podłogi można użyć betonu z dodatkiem wiórów drewnianych?

0 komentarze:

Prześlij komentarz