Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Jak mówi popularne powiedzenie: potrzeba matką wynalazku. I, rzeczywiście, okazuje się, że wystarczy wymieszać (pamiętając o właściwych proporcjach): piasek, cement i wodę, żeby w ten sposób otrzymać względnie tani, a przy tym jakże efektowny, materiał na budowle ogrodowe. Podczas urządzania ogrodów, najczęściej stosuje się naturalne materiały, takie jak żwir, kamień i drewno, ponieważ łatwo komponują się z otaczającą zielenią i szlachetnie się starzeją, nie tracąc nic ze swoich walorów. Są też jednak minusy zastosowania takich materiałów: kupno kamienia sporo kosztuje, drewno natomiast wymaga regularnej konserwacji. Beton, dla odmiany, jest materiałem nie tylko tanim i trwałym, ale również łatwo dostępnym. Do tego nowoczesne technologie pozwalają nam osiągać niezliczone możliwości w kwestii faktur i odcieni, stąd wyroby z betonu bez trudu mogą przypominać do złudzenia naturalne surowce. Zaskakująca jest również łatwość, z jaką można je dopasować kolorystycznie do elewacji domu, czy ogrodzenia.

Beton do zadań specjalnych

Beton jest często stosowany na posadzkach – wynika to z faktu, że w zależności od techniki użytej przy produkcji surowca, można osiągnąć krańcowo różne rezultaty. Niektórzy decydują się na płyty imitujące granit, trawertyn czy piaskowiec, klinkierowe płytki, czy betonowy parkiet. Interesujący efekt dają postarzane kostki, o nierównych krańcach, do złudzenia przypominających obłupane brzegi. Niektóre betonowe płytki pokrywa się też gresem kamiennym, by nie były śliskie od deszczu. Dla odmiany, można kupić również płyty perforowane, wyposażone w specjalne otwory, które następnie wypełnia się ziemią, obsiewa trawą, mchem czy innymi niskopiennymi roślinami, tworząc w ten sposób nawierzchnię czynną biologicznie i przepuszczalną dla wody. Z betonu można wyczarować niezliczoną ilość elementów, użytych jako wystrój ogrodu, czy w charakterze awangardowych mebli, nie wspominając o tym, że można z niego odlać także rzeźby, fontanny, kaskady, skrzynie na kwiaty, palisady, obrzeża rabat czy fundamenty altanek.

Źródło: http://www.betonnadom.pl/
Ogrodowe feng shui z betonem w tle

Planując wyposażenie ogrodu w betonowe elementy, warto pamiętać, by zachować umiar i kierować się zasadą zdrowego rozsądku. Konstrukcje z betonu, już z samej natury ciężkie i dominujące wizualnie otoczenie nie powinny stanowić centralnego punktu rodzinnego ogrodu, którego najistotniejszą cechą powinna być przecież zieleń, relaksująca i dająca wytchnienie oczom. Im mniejsza powierzchnia ogrodu, tym skromniejsze powinny być betonowe elementy. Ta zasada, zresztą, działa w dwie strony. Z minimalistyczną aurą nowoczesnych ogrodów dobrze komponują się regularne płyty wykończone kamiennym kruszywem, zaś w rustykalnych – postarzana, betonowa kostka.

Konserwacja

Warto pamiętać, że beton chłonie wodę słabiej niż wapień i piaskowiec, surowce, które zresztą często imituje, i dzięki temu jest trwalszy i odporniejszy na zabrudzenia. Żeby dodatkowo zmniejszyć jego chłonność i jednocześnie ułatwić późniejsze czyszczenie, należy zabezpieczyć go impregnatem akrylowo – silikonowym lub epoksydowym. Wymienione preparaty są bezbarwne, a pokryte nimi powierzchnie mogą mieć efekt matowy, lekko błyszczący, lub nawet lśniący (tak zwany efekt mokrej kostki).

Zobacz też:
Donice betonowe
Gazony betonowe

0 komentarze:

Prześlij komentarz