Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na ogrodzenie posesji jest montaż siatki ogrodzeniowej. W zależności od potrzeby może być pleciona albo zgrzewana. Jeśli chcemy jedynie odgrodzić się od działki sąsiada lub zabezpieczyć tył posesji, wówczas wystarczy pleciona siatka ogrodzeniowa. Jeśli natomiast ma ona pełnić również funkcję ogrodzenia całej działki lub ogrodu, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest siatka zgrzewana.

Jak zamontować siatkę plecioną?

Zaczynamy od pomiaru działki, zaznaczając linie ogrodzenia. Następnie przystępujemy do wykopania dołków pod słupy, najlepiej o wymiarach około 25x25x25 cm. Przygotowany beton, układamy w wykonanym wcześniej dołku i umieszczamy w nim słupek. Czynność powtarzamy z kolejnymi słupkami. Za pomocą poziomnicy sprawdzamy czy słupek jest ustawiony pionowo. Po upływie 2-3 dni, gdy beton stwardnieje, przystępujemy do montażu siatki ogrodzeniowej.

Siatki ogrodzenioweZaczynamy od ustawienia tzw. słupów podporowych w odpowiednim kącie nachylenia (45º) na wysokości 2/3 słupków początkowych, narożnych i pośrednich, które ustawiliśmy już wcześniej w betonowych fundamentach. Następnie mocujemy tzw. drut naciągowy od pierwszego do ostatniego słupka. Drut ten umożliwi nam zamocowanie specjalnych napinaczy u góry, na dole i w środku na pierwszym słupie ogrodzenia. Dzięki górnemu napinaczowi mocno napinamy drut naciągowy i przywiązujemy go do ostatniego słupa ogrodzenia, zahaczając go równocześnie na przelotkach słupów pośrednich (co około 50 cm). Wtedy rozwijamy naszą siatkę ogrodzeniową, ustawiając ją pionowo wzdłuż osadzonych już słupów. Górne końcówki siatki zaplatamy na zainstalowanym już drucie naciągowym. Pozostałe druty naciągowe mocujemy na napinaczach i przewlekamy przez sploty siatki, zahaczając je na przelotkach słupów pośrednich. Na koniec przywiązujemy je mocno do ostatniego słupa naszego ogrodzenia. Pamiętajmy, aby pręty napinające wpleść pionowo w sploty siatki na początku i końcu ogrodzenia, aby móc optymalnie napiąć siatkę. Gdy napięcie siatki będzie wystarczające, za pomocą drutu wiązałkowego mocujemy siatkę wraz z prętami do obu słupów końcowych ogrodzenia. W razie potrzeby ucinamy siatkę przy każdym słupku narożnym i powtarzamy wszystkie czynności od początku, na każdym odcinku między słupkami.

Siatkę ogrodzeniową oraz wszystkie narzędzia i elementy służące do jej montażu bez problemu skompletujemy w marketach budowlanych (np. http://www.praktiker.pl/produkty,797/ogrodzenia.html ). Jeśli mamy wątpliwości, jaki rodzaj siatki ogrodzeniowej wybrać i jak ją zamontować, zapytajmy o radę pracownika sklepu. Często również na opakowaniach samego produktu znajdziemy schematy i opisy czynności „krok po kroku”, które pomogą nam w prawidłowym montażu naszej siatki.

Zobacz też:
Jakie rośliny posadzić pod ogrodzeniem?
Siatka pleciona, zgrzewana czy panele?
Ile kosztuje ogrodzenie z siatki?

0 komentarze:

Prześlij komentarz