Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Podglądając jak w Skandynawii wykonuje się fundamenty można zauważyć, że masowo używa się tam pustaków szalunkowych. Wykonanie ścian fundamentowych z pustaków szalunkowych daje oszczędność w drewnie do szalunku i przede wszystkim wpływa na szybkość wykonania fundamentu. Pustaki fundamentowe wykonane są z betonu kruszywowego, pełnią rolę szalunku traconego. Pustaki posiadają specjalne zamki na pręty zbrojeniowe.

(1)

Pustaki fundamentowe układamy na zakładkę na ławie lub na płycie fundamentowej. Zalecane jest by z płyty wystawały szpilki co 25 cm. Ważne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji wykonanej z dwóch warstw papy izolacyjnej, klejonych emulsją asfaltowo-kauczukową lub lepikiem. Można też zastosować papę fundamentową termozgrzewalną. Układanie pustaków fundamentowych nie wymaga zaprawy murarskiej. Ważne jest jednak by powierzchnia ławy, lub płyty fundamentowej była równa. W innym przypadku dobrze jest pierwszą warstwę pustaków ułożyć na zaprawie cementowej wyrównującej powierzchnię.

(3)

Zazwyczaj niepotrzebne jest zamawianie gruszki z betonem (bo nie zdąży się układać pustaków). Poza tym operator podajnika do betonu musi mieć doświadczenie w wypełnianiu pustaków by ich w trakcie wypełniania nie rozerwać. Zbrojenie powinno być wykonane prętami f 12. Dwa pręty w poziomie co trzy warstwy i na ostatniej warstwie pustaków. W zależności od potrzeb konstrukcyjnych budynku stosujemy zbrojenie pionowe (jeden dwa lub cztery pręty "wykorzystujące" kanały w pustakach).

(2)

Pustaki układamy na sucho. Jeżeli korzystamy z podajnika i gruszki jednorazowo układamy trzy warstwy pustaków. Wypełniamy betonem nie gorszym niż C-15. Beton musi mieć odpowiednią konsystencję: nie może być zbyt suchy, ani też na tyle wilgotny, bo może to grozić wyciekaniem z łączeń pustaków. Podczas betonowania należy zwrócić uwagę na dokładne wypełnienie pustaka szczególnie w okolicach naroży lub załamań ściany, a użycie wibratora wężowego lub zwykłe zagęszczenie ręczne znacznie poprawi parametry betonu. W przypadku wypełniania ręcznego można to robić warstwa po warstwie w sposób ciągły.

(4)

Ściany z pustaków szalunkowych nie wymagają tynkowania bezpośrednio pod warstwę izolacji przeciwwilgociowej. W przypadku kiedy część ściany jest ścianą piwniczną lub nadziemną, tynk nakładany jest w sposób tradycyjny, a porowata struktura umożliwia bardzo dobre powiązanie obu warstw.

Są różne opinie na temat zalet i wad fundamentu z pustaków szalunkowych a fundamentów monolitycznych. Standardowe wymiary pustaków ograniczają dopasowanie ich do wymiarów fundamentu jaki chcemy osiągnąć. Zdarza się, że niedoświadczony operator podajnika betonu rozerwie pustaki przy ich wypełnianiu. To może spowodować wycieki betonu między pustakami. Jest opinia, że ściany monolityczne odznaczają się też mniejszą nasiąkliwością od murowanych. Dzięki temu po ewentualnym zalaniu nie wchłoną na tyle dużo wody, by zimą rozsadził je mróz. Znikomą nasiąkliwość mają ściany z betonu wodoszczelnego. Tego typu konstrukcję ścian fundamentowych poleca się również do budynków wznoszonych w trudnym terenie, na przykład na skarpie.
Zaletą fundamentu z pustaków szalunkowych jest możliwość wykonywania fundamentów w niskich i bardzo wysokich temperaturach. Beton wówczas nie pęka. Fundamenty z pustaków szalunkowych szybciej osiągają parametry nośne.

Oszczędność na drewnie szalunkowym też nie jest do końca istotna. Pod małe budynki można przecież zrobić fundament bez budowy deskowania, ale pod warunkiem że grunt jest spoisty (glina, ił), a ich szerokość nie przekracza 40 cm. Masa będzie wtedy umieszczana od razu w starannie przygotowanym wykopie o szerokości równej szerokości ścian (projektant uwzględnia również to, że taki fundament nie ma ław). Wykop trzeba wyłożyć szczelnie grubą folią izolacyjną i folią kubełkową. Jest to rozwiązanie mniej kosztowne i pracochłonne niż ściany wylewane w deskowaniu czy z pustaków szalunkowych. Poza tym w dzisiejszych czasach szalunek można z łatwością wypożyczyć. Z pewnością zaoszczędzi się wówczas na zbrojeniu.

Źródła zdjęć:
(1) http://images01.olx.pl/ui/11/26/68/1311428160_69311868_1-PUSTAKI-SZALUNKOWE--Podgorze.jpg
(2) http://images02.olx.pl/ui/11/26/68/1311428160_69311868_4-PUSTAKI-SZALUNKOWE-Budownictwo.jpg
(3) http://images03.olx.pl/ui/11/26/68/1311428160_69311868_2-Zdjecia--PUSTAKI-SZALUNKOWE.jpg
(4) http://www.dom.pl/wp-content/uploads/2011/05/pustaki-szalunkowe.jpg

Zobacz też:
Składy budowlane - pustaki
Ogłoszenia budowlane - pustaki
Pustak ceramiczny Porotherm czy Max 220? Co wybrać na konstrukcję ścian zewnętrznych?

0 komentarze:

Prześlij komentarz