Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Jeśli zastanawiasz się nad systemem ogrzewania najlepszym do twojego nowego domu, to możesz być pewien, że pompa ciepła, prędzej bądź później, znajdzie się w kręgu twoich zainteresowań. Skąd ta pewność? Z jednej prostej przyczyny - jest to ogrzewanie ekonomiczne i wygodne, dlatego z roku na rok rośnie jego popularność.

Na czym polega ogrzewanie za pomocą pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest przenoszenie ciepła. Działa na podobnej zasadzie co klimatyzator z tym, że jej celem nie jest odebranie ciepła, a dostarczenie go do pomieszczeń. W domach jednorodzinnych stosuje się na ogół pompy sprężarkowe. Ich działanie polega na pobraniu ciepła z miejsca, niskiej temperaturze (dolne źródło ciepła), a następnie jego przekazanie w przy wyższej temperaturze, na (górne źródło pompy). W zależności od tego skąd pobierane jest ciepło i jak jest oddawane, wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła…

• Powietrze – powietrze; ogrzewa powietrze w pomieszczeniach pobierając ciepło z powietrza atmosferycznego.
• Powietrze – woda; pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego, ogrzewa wodę w instalacji grzewczej lub ciepłą wodę użytkową.
• Woda – woda; woda - grunt; ogrzewanie bazujące na odbieraniu ciepła z wody lub gruntu

Pompa ciepła - zbiornik na 300 litrówDlaczego ta nowoczesna technologia zyskuje coraz większą popularność?

• Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest znacznie tańsze od pozostałych systemów ogrzewania. Dzięki temu nie tylko w szybkim czasie zwróci nam się koszt samej inwestycji, ale również mamy zagwarantowane niższe rachunki.
• Dobrze dobrana do budynku pompa ciepła jest kompletnie bezobsługowa. Nie trzeba jej ładować węglem, odpalać, czyścić, co zapewnia nam w stu procentach komfort i wygodę.
• Poza tym, pompa ciepła nie powoduje powstawania spalin, przez co nie zanieczyszcza środowiska i naszego domu pyłem czy dymem.
• Pompę ciepła łatwo jest zamontować niemal w każdym rodzaju domu. Do tego nie potrzebujemy osobnego pomieszczenia - ani na nią, ani na opał. Nie wymaga podłączenia do komina, a więc zastosowanie takiego ogrzewania obniży też koszt samej budowy domu.
• Pompa ciepła to urządzenie, które nie tylko ogrzeje pomieszczenie zimą, ale także ochłodzi je latem, a więc mamy tu dwa urządzenia w jednym.

Każdemu z nas zależy na oszczędności, dlatego niższe rachunki i obniżone koszty eksploatacji to podstawowe przesłanki wymieniane przy wyborze pompy ciepła. Jeśli do tego ogrzewanie jest bezpieczne, komfortowe i estetyczne to już chyba nie ma się nad czym zastanawiać.

Zobacz też:
Ogrzewanie i systemy grzewcze
Jak działa ogrzewanie geotermiczne?
Ile kosztuje ogrzewanie domu kominkiem?

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam w artykule nie została wspomniana pompa ciepła w technologii bezpośrednie odparowanie/ bezpośrednie skraplanie lub bezpośrednie odparowanie/woda. Pompy w tej technologii mają wyższe COP niż glikolowe co potwierdza EHPA (European Heat Pump Association).

Prześlij komentarz