Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Rośliny stanowią niewątpliwie piękną ozdobę domu i ogrodu. Jednak gdy w rodzinie pojawiają się dzieci, należy mieć na uwadze szkodliwość niektórych gatunków roślin. Spożycie nawet niewielkiej ilości liści, kwiatów, owoców czy pędów może okazać się niekorzystne dla zdrowia maluchów lub zagrażać ich życiu. Warto przybliżyć nazwy toksycznych gatunków roślin, które najczęściej trzymane są w domach bądź uprawiane w ogrodach. Znajomość trujących roślin pozwala zwiększyć czujność rodziców podczas obcowania dziecka z niegroźnie wyglądającą przyrodą.

Trujące rośliny domowe
Do popularnych trujących gatunków roślin domowych chętnie kupowanych i pielęgnowanych przez miłośników flory należą:
- kroton, oleander, dracena, hoja, juka, fikus, cyklamen, anturium, skrzydłokwiat, gwiazda betlejemska. Mogą one powodować szereg różnych niepożądanych objawów. Po przypadkowym spożyciu zdarzają się bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty. Sok mleczny może powodować podrażnienia, wysypkę i świąd skóry oraz gorsze gojenie się ran. Po zatarciu spojówek trującym sokiem mlecznym występuje pieczenie i obrzmienie błon śluzowych oraz łzawienie.

Trujące rośliny ogrodowe
Wśród powszechnie uprawianych roślin ogrodowych do trujących gatunków należą:
- bieluń, bluszcz, filodendron, hortensja, kliwia, difenbachia, monstera, amarylis, szeflera, konwalia, zlotokap i wiele innych. Wszelkie krzewy uprawiane w ogrodzie posiadające kolorowe owoce, powinny być uważnie sprawdzone pod kątem toksyczności. Dzieci mogą uznać je za atrakcyjne i jadalne. Maluchom mogą wyrządzić krzywdę skaleczenia cierniami i kolcami niektórych roślin. Warto zachować zdrowy rozsądek, kupując sadzonki krzewów o kontrastowym ubarwieniu liści lub posiadających liście pokarbowane. Często są one trujące, dlatego muszą być trzymane w miejscu niedostępnym dla dzieci. Także biorąc pod uwagę troskę o kondycję interesujących wyglądem roślin, warto je izolować przed ciekawymi świata małymi szkodnikami.

Trujące rośliny poza domem
Wśród roślin trujących często spotykanych nie tylko w ogrodach, ale i w parkach i lasach należą:
- złotokap, wawrzynek wilcze łyko, konwalia majowa, ligustr pospolity, bluszcz pospolity, kasztanowiec zwyczajny, śnieguliczka, kaczeniec błotny, kalina koralowa, żywotnik, naparstnica purpurowa. Wywołują one szereg niebezpiecznych objawów nie tylko u dzieci. Począwszy od podrażnienia skóry, zatrucia pokarmowego, bólu i zawrotów głowy, po problemy z oddychaniem, zaburzenia nerwowe i utratę świadomości. Mogą one prowadzić do śmierci.

Aby uchronić dziecko przed zatruciem, warto uczyć je, które rośliny nadają się do jedzenia, a które są trujące. Opiekując się maluchem, obserwuj jego zachowanie, szczególnie to co dotyka i wkłada do ust. Starszym dzieciom należy tłumaczyć, że każdą jadalną roślinę przed spożyciem trzeba dokładnie umyć. Jeżeli doszło do kontaktu skóry lub błon śluzowych dziecka z toksycznym sokiem roślinnym, obficie przemyj te miejsca wodą. Kiedy wystąpi ostre podrażnienie skóry pod postacią opuchlizny, zaczerwienienia, pęcherzyków, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli zauważysz, że dziecko zjada nieznany przedmiot spokojnie każ mu go wypluć. Mów stanowczo, lecz jednocześnie spokojnie, tak by dziecko nie wystraszyło się tonu Twojego głosu i nie zakrztusiło się. Pamiętaj, że niebezpieczna dla życia maluchów jest także przypadkowo wypita woda z wazonu ze ślicznie pachnącymi konwaliami majowymi. Digoksyny zawarte w roślinach mogą spowodować arytmię serca. Gdy dziecko zjadło lub podejrzewasz, że zjadło toksyczną roślinę, po czym doszło u niego do zatrucia albo wykazuje nienaturalne zachowanie, bezzwłocznie sprowokuj u poszkodowanego wymioty. Możesz przed wymiotami podać mu do wypicia pół szklanki wody. Nie pój go nadmiernie, nie karm, nie podawaj leków. Najlepiej zgłoś się do lekarza i zabierz ze sobą fragment niezjedzonej rośliny lub próbkę wymiocin. Jeśli obawiasz się, że dotarcie do lekarza zajmie zbyt dużo czasu, skonsultuj się telefonicznie z najbliższym oddziałem toksykologii. Pracownicy dysponują spisem trucizn i odtrutek, poinstruują, co należy dalej robić.

Zobacz też:
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed raczkującym dzieckiem
Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem
Kiedy i gdzie sadzić zioła w ogrodzie
Rośliny ogrodowe - oferty

0 komentarze:

Prześlij komentarz