Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Rynek mebli, w tym dedykowanych specjalnie do przestrzeni łazienkowych jest niezwykle bogaty. Czym się kierować przy wyborze? Pomińmy w tym przypadku design - to zależy w dużej mierze od tego w jakim stylu urządzany jest dom lub mieszkanie. Jeśli w stylu nowoczesnym wybierzmy takie meble również do łazienki - bez zbędnych zdobień, funkcjonalne. Jeśli zaś bliższy jest nam styl retro, tak ją zaaranżujmy. Estetyka jest oczywiście niezmiernie ważnym kryterium, ale dziś o kwestiach pragmatycznych.

Materiał. Najważniejsze na co trzeba skierować  uwagę to materiał z jakiego wykonane są szafki. Pamiętajmy, że przechowuje się w nich nie tylko kosmetyki, ale i silne środki czyszczące czy detergenty. Nie możemy też pominąć kwestii, ze w łazience materiał będzie ciągle narażony na parowanie wody. Jakość surowca i materiał musi być więc najwyższej jakości. Kolejna ważna kwestia to barwa . Powinniśmy zrezygnować z ciemnych kolorów jeśli nasza łazienka jest niewielkich rozmiarów, bo przytłoczy to pomieszczenie i dodatkowo będzie wydawało się mniejsze. Ten problem nie dotyczy dużych pomieszczeń - panuje to duża dowolność, możemy zdecydować się na ferię barw lub stonowaną, ciemna kolorystykę. Fronty meblowe będą spełniały zasadniczą rolę - chroniły wnętrze szafki przed wilgocią. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie meblom, które zwróciły naszą uwagę - niektóre z nich mogą być pokryte folia PCV. To wybór tańszy od bardziej wytrzymałych lakierów poliuretanowych, jednak musimy liczyć się z koniecznością wymiany frontów (lub całej zabudowy) za kilka lat.


Podwieszane czy stojące? Podwieszana szafka to wybór doskonały do niewielkich pomieszczeń. Nie tylko zyskamy nieco miejsca pod meblami, ale optymalnie wykorzystamy przestrzeń ścienną. Słupki i komody oraz inne rodzaje mebli stojących to wybór do łazienek o dużym metrażu.
Praktyczna łazienka to łazienka idealnie dopasowana do preferencji jej użytkowników. Weźmy więc pod uwagę kto będzie docelowo korzystał z tego pomieszczenia (dzieci, osoby starsze etc. ). Na rynku mamy cały szereg urządzeń które udogodnią kąpiel np. osobom starszym lub dzieciom. Weźmy pod uwagę, że osoby te moga mieć ograniczona swobodę ruchów (np. ze względu na niski wzrost dzieci, dolegliwości osób starszych) - szafki więc muszą być zawieszone na optymalnej wysokości.
Pielęgnacja mebli łazienkowych to czynnik równie istotny, wpływa wszak na nie tylko trwałość mebli a le i na ich wygląd. Produkty łazienkowe wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci nie powinny mieć zbyt długiego i bezpośredniego kontaktu z wodą. Woda pozostawia na powierzchni trudny do usunięcia osad i kamień. Długotrwałe tarcie takich zanieczyszczeń może wpłynąć na stan laminatu. Właśnie dlatego należy nie dopuścić do zalegania wody i usuwać ja natychmiast. Powierzchnię i fronty mebli łazienkowych mogą uszkadzać silne detergenty, a także szorstkie myjki, do czyszczenia trzeba wybierać delikatne ściereczki i łagodne, odpowiednio przeznaczone do mycia środki powierzchniowo czynne. Mebli nie powinniśmy zostawiać wilgotnych, ale zawsze wycierać je do sucha, unikniemy smug i śladów po wodzie. W zależności od upodobań i potrzeb możemy również stosować środki nabłyszczające i ściereczki z mikrofibry, ze znalezieniem takowych nie będziemy mieć żadnych problemów.

fot. inspireme.pl

Zobacz też:
Projekty nowoczesnej łazienki - zdjęcia aranżacji i pomysłów
Jak urządzić małą łazienkę? – pomysły na zaaranżowanie łazienek niewielkich rozmiarów
Aranżacje wnętrz

0 komentarze:

Prześlij komentarz