Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ogród zimowy jest miejscem odpoczynku, gdzie w pełni oszklonym pomieszczeniu możemy w końcu odpocząć, napić się kawy, czy herbaty i kontemplować. Pokażcie jednak ogród zimowy, w którym można odpocząć latem, gdy temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza… Wewnątrz możemy mieć nawet 10 stopni więcej, a więc temperatura może tam dochodzić do 50 stopni w najgorętsze dni.

Dzieje się tak, ponieważ promienie słoneczne docierają do wnętrza ogrodu pod każdym możliwym kątem. Ciepło wypełnia całe wnętrze i dodatkowo promienie słoneczne, absorbują się na elementach wyposażenia wnętrz, ramach okiennych, podłodze. Powstałe  ten sposób promieniowanie podczerwone jest emitowane przez wymienione powierzchnie dodatkowo ogrzewając wnętrze. Niskoemisyjne szyby zatrzymujące ciepło wewnątrz zimą, niestety latem robią to samo…

Na pewno nie pomogą tu żaluzje, czy rolety wewnętrzne, gdyż ciepło odbite, a raczej zaabsorbowane na nich jest nadal oddawane do wnętrza na zasadzie emisji. Rolety zewnętrzne owszem, zatrzymają ciepło, jednak całkowicie zaciemnią wnętrze, a nie po to wybudowaliśmy ogród ze szkła. 

Rozwiązaniem problemu mogą być przeciwsłoneczne folie okienne zamontowane bezpośrednio na szyby od zewnątrz. Tworzą one na nich powłoki refleksyjne, odbijające promienie i ciepło słoneczne, zanim dotrze do szkła. Dzięki instalacji folii możemy zredukować efekt nagrzewania nawet o 80%. Powoduje to obniżenie temperatury w pomieszczeniach od kilku do kilkunastu stopni, w zależności od położenia i konstrukcji budynku.

Temperatura wewnątrz nie tylko obniża się, ale również stabilizuje (brak znacznych skoków temperatur), co wpływa na poprawę komfortu mieszkańców. Folie okienne dodatkowo redukują efekt oślepiania promieniami słonecznymi, jednocześnie zapewniając wystarczające doświetlenie wnętrza, dzięki przepuszczalności dla światła widzialnego. Co ważne, widzimy wszystko, co się dzieje poza naszym pomieszczeniem. Ciekawe jest to, że folie okienne przeciwsłoneczne występują też w połączeniu z działaniem antywłamaniowym.

Krytyczną składową folii okiennych jest klej oraz warstwy odbijające. Klej musi być odporny na starzenie, a także być odporny na promieniowanie UV. Warstwy odbijające (metaliczne) nie mogą natomiast matowieć i ulegać korozji. Tego typu folie posiada w swojej ofercie np. Morpho Films. Ciekawym osiągnięciem technicznym w dziedzinie folii jest folia przeciwsłoneczna, niezawierająca metali, składająca się z ponad 200 warstw tworzywa, przy całkowitej grubości ok. 50 mikronów (folia 3M Prestige). Folia ta wykorzystuje efekt wielokrotnego załamania promieni słonecznych na poszczególnych warstwach. Prestige praktycznie nie zaciemnia wnętrz, przy czym zatrzymuje promieniowanie podczerwone aż w 97%.

Na zdjęciu prezentujemy walory folii na urządzeniu pomiarowym. Przepuszczalność światła widzialnego wynosi 70%, natomiast ciepła tylko 3% 


Folie po naklejeniu można myć środkami do mycia szyb. Ich żywotność wynosi od dziesięciu lat wzwyż. Instalację folii należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Autoryzowany wykonawca powinien bezpłatnie doradzić i dobrać folię, często korzystając ze specjalnego oprogramowania komputerowego producenta folii.

Autor: Paweł Laskowski

1 komentarze:

Unknown pisze...

to proste, kupić kocioł gazowy. Widziałem już aplikację na smartfona, które pozwalają na zdalną regulację parametrów więc to będzie świetna wygoda.

Prześlij komentarz