Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Oczko wodne jest wspaniałym elementem dekoracyjnym niejednego ogrodu. Osoby decydujące się założyć zbiornik wodny na terenie własnej działki, często chcą dodatkowo go uatrakcyjnić. Aby stanowił jeszcze piękniejszy atut ogrodu, konstruuje się między innymi specjalne kaskady, fontanny, przybrzeżne skalniaki lub wysepki i mosty. Jednak dla wielu największą atrakcją są po prostu różne gatunki ryb zasiedlające akwen. Ryby to niezwykła ozdoba każdego zbiornika wodnego, dlatego niektórzy chcą szczególnie je wyeksponować. W oczku wodnym może być zainstalowane oświetlenie, które podkreśli wdzięki żyjących w nim stworzeń. Niektórzy stosują jeszcze lepszą metodę. Dzięki wstawieniu odwróconego szklanego akwarium sięgającego dnem powyżej powierzchni wody, uzyskują dodatkową przestrzeń do egzystowania w niej ryb. Przy okazji każdy może podziwiać zwierzęta w ich pełnej krasie. Poniżej przedstawiamy przykład takiego rozwiązania.


Dzięki wstawieniu szklanego akwarium do oczka wodnego można swobodnie podziwiać rozwój zamieszkujących w nim zwierząt. Zaletą jest także możliwość łatwiejszego wychwycenia ewentualnych chorób nękających ryby. Istnieje wiele sposobów montażu szklanego naczynia w stawie. Niektórzy mocują go na metalowym stelażu, inni budują odpowiedni fundament przed wyłożeniem kilku warstw foli. Ostre krawędzie trzeba zaokrąglić i zabezpieczyć, ponieważ akwarium wiąże się z dużym ciężarem działającym na małą powierzchnię. Stąd już w trakcie projektowania oczka dobrze uwzględnić obecność takiego akwarium oraz jego kształt i rozmiar. Jeśli akwarium ma formę szklanej tuby lub prostopadłościanu, fundament musi być idealnie wypoziomowany oraz położony na takiej głębokości, aby akwarium stało pionowo i około 10 cm pod lustrem wody. Poziom wody powinien być względnie stały. Wygodniej znaleźć dla niego miejsce przy brzegu, tak by łatwiejszy był dostęp do niego podczas wyjmowania i czyszczenia. Niekiedy w wyjątkowo ciepłe, słoneczne dni procedurę czyszczenia trzeba przeprowadzać raz w tygodniu, ponieważ glony mogą szybko zmniejszać przejrzystość szyb.

Nie warto zakładać akwarium, jeśli w oczku jest notorycznie brudna woda. Takie rozwiązanie tylko oszpeci ogród. Zamiast szklanej tuby można zdecydować się na mniejszą szklaną kulę na wsporniku ze stali nierdzewnej. Należy jednak pamiętać, że ryby pływające w oczku powinny swobodnie zmieścić się w naczyniu, żeby nie wyrządziły sobie krzywdy w chwili gdy kilka ryb jednocześnie znajdzie się w środku.

Zobacz też:
Budowa turbiny wiatrowej do stawu
Sposób na niezamarzający przerębel w stawie
Budowa oczka wodnego
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Nie przemawia to jakoś do mnie, ale pomysł na pewno niecodzienny :P

Anonimowy pisze...

Czego to ludzie nie wymyślą ;p pomysł ciekawy, pytanie tylko czy rybki będą chciały wpływać do czegoś takiego. Na filmiku mogły zostać do tego zachęcone ciekawe jak by to wyglądało w rzeczywistości.

Unknown pisze...

No właśnie, tak sobie to przeglądałem i mam też pytanie jak ma się sprawa z utrzymaniem ciśnienia w takim akwarium? Czy do tego potrzeba dodatkowej pompki? Jeśli tak, to ile to może prądu zeżreć, bo tu: http://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design/pompa-do-oczka-wodnego-jaka-wybrac.html przeczytałem że sam pobór mocy do większego oczka potrafi kosztować niezły pieniądz.

Prześlij komentarz