Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

W zaciszu własnego domu każdy pragnie móc się zrelaksować, odprężyć po ciężkiej dniu pracy. Przytulne, pogodne wnętrze mieszkania zapewnia komfort całej rodzinie. Odrobina wkładu, garść pomysłów i trochę wysiłku pozwalają wyczarować fantastyczny zakątek, do którego chętnie się wraca. Dom powinien być wizytówką swoich mieszkańców. Przy nakładzie niewysokich kosztów materiału można wykreować bardzo osobiste wnętrza. Chyba najprostszym, tanim i efektownym sposobem dekoracji jest zdobienie ścian przy użyciu farby.

Każda ściana dowolnego pomieszczenia może stać się prawdziwym dziełem sztuki. Bez obrazów, płaskorzeźb, plakatów lub zdjęć przy pomocy jedynie farby i pędzla ma szansę zyskać wspaniały wygląd. Wystarczy trochę wyobraźni i talentu, by nadać ścianie niepowtarzalnego oblicza. Osoby nie posiadające zdolności malarskich mogą z powodzeniem stosować szablony, które służą za wzór wybranego motywu.Inspiracją do dekoracyjnego malunku na ścianie jest praktycznie wszystko: zwierzę, roślina, znany przedmiot, architektura czy geometryczna figura. Wzór może być duży, zajmujący całą wysokość ściany np. w formie rozłożystego drzewa, wijącego się pnącza albo mniejszy w kształcie subtelnych gwiazdek, symboli. Ważne by motyw harmonizował z pozostałymi elementami wystroju. Aby wzór dobrze komponował się, jego wielkość powinna być dostosowana do gabarytów pomieszczenia.

Efektowne, modne dekoracje ścienne dodają uroku i oryginalnego charakteru wnętrzu. Zarówno nowocześnie jak i klasycznie wyposażone pomieszczenie można wyjątkowo gustownie wypełnić malowidłami. Stworzenie zdobień wcale nie jest trudnym czy mozolnym zabiegiem. Każdy może je wykonać samodzielnie. Dzięki użyciu gotowych lub własnoręcznie skomponowanych i wyciętych szablonów, maluje się wzory na już wcześniej pomalowanej ścianie. Szeroka gama kolorów dostępnych w sprzedaży farb pozwala wykreować wymarzony wystrój. Do malowania motywów ściennych najlepiej sprawdzają się farby o gęstej konsystencji, dobrze kryjące powierzchnie.


Wybrany wzór może pojawiać się na innych elementach wyposażenia wnętrza. Florystyczny lub każdy inny motyw umieszcza się na tkaninach, ceramice, szkle. Czasem inspiracją do zdobienia ścian przy użyciu farby i szablonu jest właśnie ciekawy element na poduszkach, obiciu mebli, abażurze czy zasłonkach. Warto zaznaczyć, że zbyt intensywny wzór pojawiający się na wszystkich ścianach i akcesoriach może przytłaczać. Do dekoracji należy podchodzić z umiarem i rozsądkiem. Nie bójmy się jednak podkreślać nawet delikatną dekorację. Zwrócimy na nią uwagę, jeśli połączmy matową lub półmatową farbę na ścianie z perłowym, połyskliwym wzorem. Także kolor zestawionych farb jest istotny. Można je kojarzyć na zasadzie kontrastu lub wybierając różną intensywność barwy.

Oryginalne, niepowtarzalne dekoracje ścienne mogą uwolnić każde wnętrze z nudnego, monotonnego oblicza. Jeśli domowy budżet nie pozwala na większy remont, warto skorzystać z pomocy farby i pędzla. Nie trzeba być artystą plastykiem, by stworzyć dzieło w środku salonu, pokoju dziecięcego czy innego wnętrza. Malowanie wzorów może być świetną zabawą dla całej rodziny. Nawet najmniej utalentowany osobnik ma szansą stworzyć własny, niebanalny projekt, który ociepli, doda uroku i uatrakcyjni mieszkanie, ewentualnie ukryje drobne niedoskonałości.

Źródło zdjęć:
http://www.beckers.pl/
http://www.artbeauty.pl/str_1.php?id=0

Zobacz też:
Pokój dla dziewczynki - inspiracje
Malowanie ścian - a może panele
Wykończenie ścian i sufitów
Ściany - materiały budowlane

0 komentarze:

Prześlij komentarz