Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Zazwyczaj beton zbrojony kojarzy nam się z betonem zbrojonym prętami bądź siatką. Zarówno pręty jak i siatka mogą być stalowe jak i z włókien kompozytowych.
Istnieje jednak inna forma zbrojenia betonu tak zwane zbrojenie rozproszone. Nie jest to alternatywna forma zbrojenia, która może zastąpić zbrojenie konstrukcyjne, ale forma wzmiacniająca właściwości betonu. Dzięki zbrojeniu rozproszonemu beton ma większą wytrzymałość na uderzenia, wzrasta jego wodoodporność bądź nabiera innych cech ułatwiających różne zastosowanie.
Beton możemy zbroić różnymi włóknami stalowymi, polimerowymi, polipropylenowymi jak i włóknem szklanym.

 1)

Beton zbrojony włóknem stalowym stosowany jest do wzmocnienia podłóg przemysłowych jak i nawierzchni komunikacyjnych, jak również do wykonywania niekonstrukcyjnych elementów prefabrykowanych. Zastosowanie grubych włókien sztucznych i polimerowych ma podobne znaczenie jak zbrojenie włóknami stalowymi, przy czym do betonu nie trzeba już dodawać środków antykorozyjnych. Dodawanie do betonu włókien o mniejszej średnicy zmniejsza znacznie występowania naprężeń i pęknięć. Jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne. Ułatwia wytrzymałość na zgniatanie i rozciąganie. Włókna polipropylenowe stosowane są powszechnie w budownictwie drogowym, hydrotechnicznym, przemysłowym i w prefabrykacji np. : przy wyrobie kostki brukowej, cienkościennych kręgów, płyt chodnikowych, dachówki cementowej.

2)

3)

Szczególnie włókna szklane nadają betonowi nowe właściwości
określane betonem architektonicznym i dekoracyjnym. Dzięki zbrojeniu rozproszonemu mogą powstać trwałe gazony, doniczki, meble ogrodowe, blaty kuchenne i łazienkowe betonowe itp.
4)

Z betonu zbrojonego włóknami produkuje się cienkie i wytrzymałe płyty elewacyjne, zastosowane ostatnio przy budowie stadionów.
5)


Fot.
1) www.floorbet.pl
2) www.ha-be.pl
3) www.cdn8.pb.smcloud.net
4) www.leg-tur.com.pl
5) www.m3ziolek.pl
  Zobacz też:
  Ogłoszenia budowlane - beton
  Czy do betonu na wylewkę podłogi można użyć betonu z dodatkiem wiórów drewnianych?
  Oddychający beton - co to takiego?

  0 komentarze:

  Prześlij komentarz