Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Tak zwany „gierkowski” czas dobrobytu w czasach PRL-u cechował się dość powtarzalnymi materiałami budowlanymi szczególnie w inwestycjach prowadzonych sposobem gospodarczym. Wśród materiałów budowlanych królowały pustaki żużlowe, suprema i dachy z eternitu. O ile eternit – azbestowo-cementowa płyta była
podczas łamania szkodliwa dla zdrowia o tyle niesłusznie potraktowano tak samo pustaki żużlowe i supremę. Szkodliwość azbestu opisano już w 1910 roku, jednak na wsiach Polskich ciągle problemem były pożary domów krytych słomą. Eternit wprowadził nową jakość i bezpieczeństwo, a szkodliwość płyt dachowych była dużo mniejsza niż w powszechnie stosowanych klockach hamulcowych, w których azbest był głównym składnikiem. To właśnie podczas hamowania pojazdów uwalniał się zabójczy dla płuc pył.

A)
Prowadzone sposobem gospodarczym budowy domów zaczynały się od kupna żużla. Żużel piecowy jest produktem spalania pyłu węglowego w elektrociepłowniach czy hutach i jest on tanim i łatwo osiągalnym surowcem do wyrobu pustaków lub utwardzania dróg. Panował dość powszechny mit, że najlepiej, gdy żużel poleży trzy lata zanim zacznie się z niego robić pustaki. Teraz żużel jest badany przed sprzedażą więc sprawdzane jest zasiarczenie i „radioaktywność”. Kiedyś wystarczyło mieć formę, betoniarkę, cement i żwir i można było tanio zrobić pustaki na dom.

B)
Może nie zawsze wychodziły proste, ale za to były tanie. Jako izolację używano też supremy. To były dawne płyty izolacyjne, chociaż chętnie wykonywano z nich budynki gospodarcze i masowo przystanki autobusowe. Płyty z supremy produkowano z grubych wiórów drewnianych połączonych cementem. Płyty były o wiele twardsze niż kartonowo-gipsowe czy styropianowe, ale z czasem kruszyły się.

Ujawnienie szkodliwości eternitu odbiło się na zaufaniu zarówno do pustaków żużlowych jak i supremy. Najczęściej rozpowszechnianym mitem była radioaktywność tych materiałów. Na nic nie pomogły badania prowadzone przez różne uczelnie, które udowadniały, że żużel może być takim samym surowcem jak keramzyt, czy wióry drewniane. Pustaki żużlowe przestały być modne chociaż nikt nie zwrócił uwagi na fakt że producenci bardziej „ekologicznych” pustaków nadal odbierają żużel z elektrowni i hut. Technologia produkcji pustaków przez specjalne wibroprasy tak zmieniła ich wygląd, że niczym nie przypominają tych dawnych o kolorze fiołkowych.

Czy w takim razie odrzucenie supremy i pustaków żużlowych to był błąd?
Dziś o tym jakie materiały powinno się używać do budowy domu decydują nie tylko koszty zakupu pustaków, ale przede wszystkim koszty ogrzewania. Z badań wynika jasno, że pustak poryzowany lub suporeks zapewnia trzykrotnie wyższą izolację termiczną od pustaka żużlowego. Jeszcze gorzej wypada cegła i to zarówno pełna jak i kratówka. Porównywanie supremy ze styropianem nie prowadzi się bo własności izolacyjne supremy były raczej niewielkie. Za to bardziej pasowała na ściany przystanku PKS-u by wiatr nie doskwierał pasażerom oczekujących na autobus, tyle tylko, że dziś są tańsze materiały.

Źródło zdjęcia:
B) http://foto.favore.pl/2010/12/19/0/146685_1292713725867_n.jpg

Zobacz też:
Czy pustaki żużlowe nadają się na budowę domu?
Co to jest suprema?
Składy budowlane - pustaki
Ogłoszenia budowlane - pustaki
Pustak ceramiczny Porotherm czy Max 220? Co wybrać na konstrukcję ścian zewnętrznych?

0 komentarze:

Prześlij komentarz