Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Earthship to rodzaj pasywnego, słonecznego domu z materiałów naturalnych i produktów pochodzących z recyklingu. Michael Reynolds, architekt i założyciel organizacji Earthship Biotecture 40 lat temu w miasteczku Taos, leżącym w północnej części stanu Nowy Meksyk (USA) stworzył ideę budowy Earthship, pewnego rodzaju "ziemianki". Fotografując się na tle ściany z puszek chciał wprowadzić nową modę na ekologiczne sposoby budowy.


Zgodnie z jego koncepcją Earthship to budynek niezależny od przyłączy do mediów i warunków otoczenia. Zużyte opony i ubijany w nich piasek to główny budulec ściany która jest bardzo stabilna i z pewnością może oprzeć się kataklizmom. Ścianą północną jest według tego projektu jest nasyp ziemny kryjący zbiorniki z wodą deszczową. Reynolds wykorzystuje energię słoneczną do silnika konwekcyjnego który w sposób naturalny chłodzi pomieszczenie.


W oparciu o ten pomysł powstało wiele budowli na całym świecie.


Powstał również projekt polskiego domu opartego na koncepcji Earthship.

D.

Jak jednak wizja z czasów dzieci kwiatów ma się do realiów? Przecież domy z byle czego, słomy, guana, gliny, opon i palet powstają na całym świecie w dzielnicach biedy. Domy w slamsach są od dziesiątków lat budowane w oparciu o te pomysły. Paleciaki, błoto i co znajdzie się w okolicy to podstawowy ich budulec.
Przyłącza do mediów też ich raczej nie dotyczą więc chętnie zakłada się instalacje do zbierania deszczówki. Beczki malowane na czarno pomagają wykorzystać energię słoneczną do podgrzania wody.A.


B.


C.

To nie bunt przeciw komercji, nie chęć samowystarczalności, ale bieda zmusiła tych ludzi aby tak mieszkali. Przecież na obrzeżach dużych miast jest łatwiej przeżyć.

Ziemianki jako miejsce do mieszkania również nie są wynalazkiem Reynoldsa. Przecież człowiek pierwotny mieszkał w jaskini, a w Kapadocji, czy na Saharze do dziś można spotkać ludzi mieszkających w ziemiankach.D.

Odnośnie wykorzystania gliny i słomy jako materiału budowlanego to są to do dziś stosowane materiały budowlane. Szachulec to szkieletowa konstrukcja ścian przypominająca pruski mur. O ile w pruskim murze do wypełnienia przestrzeni w drewnianym szkielecie używa się cegieł, o tyle w szachulcu wypełnienie stanowi stanowi glina wymieszana i zarobiona z sieczką, z trocinami lub wiórami czy też zarzucona na plecionkę z witek z łozy lub łodyg trzciny. Konstrukcja ta jest popularna w budownictwie alpejskim, ale i w całej Europie Zachodniej. W Polsce często spotykamy ją w Sudetach i na Pomorzu. Występuje również na Podolu.

E.

Obecnie technologia ta staje się na powrót modna i pojawiły się firmy oferujące budowanie domów w tej technologii.

Źródła zdjęć:
A. http://darien.pl/klub/wp-content/uploads/2011/09/tn_slumsy-Mumbaju.jpg
B. http://www.cypis.pl/Podroze/relacje_pliki/2007.02-04%20Afryka/duze/00300127.jpg
C. http://grodecki.eufrutki.net/uploads/images/angkor_wat9d.JPG
D. http://www.zoponiziemi.pl/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=2&Itemid=3&lang=pl
Pierwsze wizualizacje ziemianki w Mierzeszynie - luty 2012 , projekt: Barbara Wojtkowska, (www.ekocentrycy.pl)
E. http://www.materialybudowlane.com/large_picture.php?id=2391

Zobacz też:
Aranżacje wnętrz
Jakie są zalety lekkiej zabudowy? Na co zwracać uwagę podczas budowy?
Czy deszczówka nadaje się do wykorzystania w domu?

0 komentarze:

Prześlij komentarz