Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Antresola, zwłaszcza w wyższych mieszkaniach, stwarza nie tylko ciekawe możliwości aranżacyjne, ale także pozwala odzyskać sporo przestrzeni, co jest niezwykle ważne w przypadku mieszkań o niewielkiej powierzchni. Aby antresola była nie tylko estetyczna, ale także komfortowa, musi spełniać kilka wymogów.

Antresola to dodatkowe, wewnętrzne półpiętro, które nie tworzy odrębnej kondygnacji. Jest odgraniczona balustradą i otwarta na resztę pomieszczenia, z którego jest wydzielona. Pojawia się w domach i mieszkaniach w celu zaoszczędzenia przestrzeni, jak i stworzenia ciekawszej aranżacji wnętrza.

Funkcjonalne rozwiązanie w małym mieszkaniu

Antresole wyjątkowo często budowane są w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni, ale za to z wysokim stropem, czyli na przykład w kamienicach. W ten sposób mieszkańcy zyskują dodatkowe pomieszczenie, które przeznaczyć można na przykład na sypialnię, kącik zabaw, gabinet do pracy, schowek czy bibliotekę.

Aby antresola była funkcjonalna i można było swobodnie poruszać się na niej, jak i pod nią, strop musi mieć odpowiednią wysokość. Najlepiej, jeśli zarówno nad, jak i pod antresolą będzie przynajmniej 2,2 metra przestrzeni. Możliwe są oczywiście odstępstwa od tej reguły, uzależnione od przewidywanej funkcji obu „kondygnacji”.

Ciekawsza aranżacja pomieszczenia

Antresole spotykamy także w domach jednorodzinnych, choć mogłoby się wydawać, że nie są tam potrzebne, bo przecież nikomu nie powinno brakować tam miejsca. Okazuje się bowiem, że antresola stanowi interesujące i efektowne rozwiązanie architektoniczne. Atrakcyjna balustrada i otwarte schody wyglądają bardzo elegancko. Nie jedna osoba marzy o salonie z otaczającą go antresolą, będącą biblioteką pełną książek.

Antresole cenią sobie także osoby, które kochają otwarte przestrzenie i stały kontakt z pozostałymi domownikami.

Antresola w pokoju dziecięcym

Antresola jest częstym rozwiązaniem w niewielkich pokojach dziecięcych. Dla jedynaków jest to też doskonała alternatywa dla łóżka piętrowego, które dzieci tak uwielbiają. Decydując się na budowę pięterka u naszej pociechy, zyskujemy dla niej przestrzeń do spania na górze oraz miejsce na biurko i półki lub też szafę na dole. Warto też zauważyć, że antresola ta może nadać pokoikowi niezwykłego klimatu. Przy odrobinie wyobraźni i użyciu kilku dodatków, możemy zamienić pokoik w bajkowe królestwo. W zależności od preferencji dziecka, antresola może stać się pałacem księżniczki, zamkiem rycerza, domkiem Tarzana na drzewie, albo statkiem pirackim.

Antresola a oświetlenie

Musimy pamiętać, że w domu z antresolą konieczne jest dobrze rozplanowane oświetlenie i że warto zająć się tym już w fazie projektu domu lub projektu zmiany aranżacji mieszkania. W ten sposób przewidzimy wydatki i unikniemy komplikacji. Warto pomyśleć o tym, czy chcemy, aby światło z parteru widoczne było na górze, czy też nie. Zastanówmy się, gdzie będziemy potrzebowali silniejszego światła, a gdzie słabszego i skonfrontujmy to z docelowymi funkcjami miejsc na i pod antresolą. Pomyślmy też o takim rozmieszczeniu źródeł światła, żeby wymiana żarówek nie stanowiła dla nas problemu.

Artykuł napisany we współpracy z Legallais.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz