Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Zasada działanie lamp solarowych opiera się na przetwarzaniu energii z promieniowania słonecznego bezpośrednio na prąd elektryczny. Technologia fotowoltaiczna wymaga obecności lampy wyposażonej w zintegrowane ogniwo fotoelektryczne. Ogniwa wykonane z półprzewodnika, z cienkowarstwowego krzemu zamieniają energię słoneczną na prąd elektryczny, który z kolei ładuje znajdującą się we wnętrzu lampy baterię. Fotoogniwa są bardzo trwałym elementem, żywotność ich wynosi do 20 lat, a dioda dająca światło może pracować około 100 000 godzin. Znajdujący się w lampie układ automatycznie włącza ją po zapadnięciu zmierzchu, a wyłącza o świcie. Naładowany akumulator wystarcza przeważnie na 8 godzin.

W zależności od zastosowanego źródła światła (świetlówka fluorescencyjna, dioda LED lub żarówka halogenowa lampy można wykorzystywać do różnych celów. Lampy solarowe w ogrodzie przede wszystkim oświetlają teren, oznaczają ścieżki i przeszkody, stanowią atrakcyjny element dekoracyjny oczek wodnych, rabat, tarasów oraz innych eksponowanych zakątków.Lampy solarowe są bezpieczne, nie wymagają zasilania z sieci, proste w montażu, oszczędne. Można je umieścić w już urządzonym ogrodzie, bez konieczności doprowadzenia przewodów od instalacji elektrycznej. Najlepiej zachować między lampami minimalną odległość 1,5m. Nie wymagają żadnych urządzeń włączających i wyłączających oświetlenie o wymaganej porze doby.

Lampy solarowe jak każde oświetlenie zewnętrzne muszą być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, gradienty temperatur. Aby żywotność akumulatorka była dłuższa, zalecane jest chowanie lampy na okres mrozów.

Źródła:
Artykuł "Oświetlenie ogrodu"
Artykuł "Światło w zieleni"
Odnawialne źródła energi

0 komentarze:

Prześlij komentarz