Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Własnoręczne układanie płytek na ścianach nie jest tak bardzo trudne i można pokusić się o samodzielną pracę. Warto wcześniej zapoznać się instrukcjami oraz poczytać o doświadczeniu innych, aby uniknąć błędów, osiągając jak najlepszy efekt.

1. W miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą powinna być położona glazura szkliwiona.
2. Przy dużych powierzchniach płytki powinny być większych rozmiarów. W pomieszczeniach o licznych załamaniach przydatne są mniejsze płytki.
3. Płytki należy kupić z pewnym zapasem (koło 5-15 proc.)
4. Warto pomyśleć o dekorach, np. pojedynczych, ozdobnych kaflach, które przykleja się w eksponowanych miejscach, albo wąskich płytkach, z których układa się ozdobne pasy wokół pomieszczenia
5. Jeśli wysokość na ścianie może być dowolna, rozpoczynamy układanie glazury od dołu. Kiedy zaś oczekiwana powierzchnia nie jest wielokrotnością całej płytki, układanie zaczynamy od góry, a przycięte płytki kładziemy tuż przy podłodze lub elemencie, który chcemy obudować.
6. Przy ościeżnicy drzwi czy obrzeżu wanny lepiej docinać do odpowiedniego kształtu i wymiaru całe płytki, niż pokrywać te miejsca wąskimi paskami, które są trudne w obróbce i mają gorszą przyczepność.
7. Na załamaniach ścian płytki należy rozmieścić tak, aby całe płytki wypadały na narożnikach zewnętrznych, zaś docięte - w narożnikach wewnętrznych.

ŹródłoArtykuł "Zasady układania terakoty i glazury"

0 komentarze:

Prześlij komentarz