Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Balkon jest elementem mieszkania, który chętnie zdobi się kwiatami i urozmaica roślinnością. Mały, zadbany ogródek uatrakcyjnia dość ponure oblicze zwyczajnych elewacji budynków. Różnorodność gatunków roślin dobrze przystosowujących się warunków panujących na tarasie czy balkonie pozwala każdemu stworzyć własną kompozycję miłą zarówno dla oczu jak dla i dla węchu.

Do sadzenia kwiatów można wykorzystać doniczki, wiszące lub naścienne kosze, ceramiczne misy albo skrzynki drewniane pozwalające rozmieścić roślinność odpowiednio według uznania. Przed sadzeniem dobrze jest dowiedzieć się, jakie wymagania mają wybrane rośliny. Przede wszystkim ważny jest preferowany poziom nasłonecznienia. Rośliny źle znoszące zacienienie mogą słabiej rosnąć na balkonach i werandach od strony północnej. Na takich lepiej nadaje się bluszcz, werbena lub barwinek. Za to w pełnym słońcu doskonale rosną między innymi popularne: pelargonie, begonie wielokwiatowe, surfinie. Przed wyborem roślin warto także sprawdzić, czy nie drażni domowników intensywny, a nawet dość przykry zapach niektórych kwiatów jak przykładowo aksamitek.

Nie można zapominać, że aby rośliny mogły zaadoptować się do panujących warunków, potrzebują większej uwagi ze strony domowników. Należy im zapewnić regularne podlewanie, ponieważ ziemia w pojemnikach ma tendencję do szybkiego wysychania. Dodatkowo plastikowe ściany doniczek prędzej się nagrzewają w porównaniu do skrzynek wykonanych z drewna. W upalne dni roślinom balkonowym będzie potrzebne dwukrotne nawodnienie: wczesnym rankiem i późnym wieczorem najlepiej odstaną wodą. Dobrze jest zapewnić większy odstęp miedzy sadzonkami, bo tempo wzrostu bywa znaczne. W dnie każdego pojemnika z roślinami powinny zostać wykonane otwory odprowadzające nadmiar wody. Skrzynki z drewna lub ceramiczne miski warto wyłożyć przed wsypaniem ziemi podzirkowaną folią ogrodniczą. Ma ona zapobiec nadmiernemu wysychaniu gleby. Na dno pojemnika wsypuje się nieraz warstwę karmazytu lub żwiru, dodatkowo służące za filtr pod następnie wyścieloną ziemią.

W zależności od pory roku można doczekać się kwitnienia różnych gatunków roślin. W okresie wiosny sadzi się niezapominajki, bratki ogrodowe, stokrotki, które mogą zachować kwiaty nawet do czerwca. Do roślin letnich godnych polecenia należą pelargonie, żeniszki, szałwia błyszcząca czy petunie. Nie należy ich sadzić przed końcem przymrozków. Pamiętajmy, że petunie należą do roślin wrażliwych na silny wiatr oraz nadmierną wilgoć, dlatego najlepiej rosną na balkonach osłoniętych. Także po okresie kwitnienia zwisające pędy intensywnie gubią płatki, co może być uciążliwe dla sąsiadów mieszkających na niższych piętrach. Jeśli decydujemy się na wzbogacenie balkonu małym drzewkiem czy krzewem, powinno być one posadzone w pojemniku o przynajmniej 60 cm głębokości i 50 cm szerokości.

Mile widziane są wszelkie zabiegi poprawiające wygląd roślin. Usuwanie przekwitłych kwiatów, zeschłych liści oraz pędów zapewni ich dłuższe, obfitsze kwitnienie. Stosowanie nawozów bywa często pomijane, dopiero uprawiając bardziej wymagające gatunki okazuje się wręcz niezbędne.

Zobacz też:
Kwiaty i rośliny cieniolubne

1 komentarze:

Joanna pisze...

Ja na swoim południowym balkonie mam oczywiście pelargonie, ale i surfinie, lobelię, bacopę, aksamitkę,lawendę... czar kolorów:)

Prześlij komentarz