Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Mając do ogrodzenia dużą posesję zazwyczaj właściciela nie stać na wymyślne ogrodzenia murowane czy kute, których koszt może przy dużych długościach przekroczyć nawet koszt domu. Wtedy zazwyczaj wybór ogranicza się do ogrodzeń z siatki zwykłę, siatki zgrzewanej oraz paneli metalowych. Które z nich wybrać?

Drut powlekany czy ocynkowany?

Zarówno siatki, jak i panele spotyka się w dwóch podstawowych rodzajach - wykonaną z drutu ocynkowanego lub pokrytego PCV. Ceny są bardzo zbliżone, z niewielką tendencją do droższej siatki powlekanej.

Siatka ocynkowana dostępna jest zazwyczaj w jednym kolorze - srebrnym. Po ogrodzeniu działki siatkę można pomalować, ale może być to dosyć czasochłonne, szczególnie dla większych długości ogrodzenia. Siatka ocynkowana jest zazwyczaj sztywniejsza i bardziej trwała, gdyż warstwa cynku chroni metal przed korozją, a sam cynk, po uszkodzeniu ma właściwość samonaprawy - zasklepiania się uszkodzeń.

Siatka PCV to zazwyczaj też drut ocynkowany, tylko pokryty jeszcze warstwą plastiku. Siatka tego typu przy tej samej grubości jest mniej wytrzymała od siatki ocynkowanej, ponieważ grubość tej najważniejszej warstwy - stali - jest mniejsza. Ponadto, producenci często sprzedają siatkę powlekaną z bardzo niewielką lub nawet brakiem warstwy cynku, co powoduje, że siatka taka szybko może korodować, szczególnie gdy dojdzie do uszkodzenia - wtedy pod warstwę PCV może dostawać się i tam zalegać woda. Zaletą siatki powlekanej jest dosyć duży wybór kolorów.

Siatka ogrodzeniowa plecionaSiatka pleciona

Siatka pleciona to najczęściej spotykany rodzaj ogrodzenia. Siatka taka wykonana jest ze specjalnie plecionego drutu, którego ogniwa nie są na stałe połączone ze sobą. Może to przysporzyć nam trochę kłopotów przy montażu, gdyż taką siatkę trzeba naciągnąć specjalnymi drutami.

Siatka pleciona ma tą zaletę, że jest najtańsza z trzech wymienionych tu rodzajów ogrodzeń. Metr bieżący samej siatki to koszt około 10-15 złotych w zależności od rodzaju i grubości. Do kosztu ogrodzenia należy doliczyć słupki i naciągi, co przy długości ogrodzenia 200 metrów wyniesie w sumie 5-7 tysięcy złotych.

Siatka zgrzewana na ogrodzenieSiatka zgrzewana

Siatka zgrzewana ma zazwyczaj oczka w kształcie prostokątów i składa się ze zgrzanych ze sobą drutów. Dzięki temu jest bardziej sztywna, co znacznie ułatwia jej montaż - nie trzeba stosować naciągów, a siatka nie składa się tak jak plecionka, więc montować ją może nawet jedna osoba.

Cena siatki tego typu jest zazwyczaj zbliżona do siatki plecionej. Metr bieżący to 10-15 złotych.

Panele ogrodzeniowePanele ogrodzeniowe

Panele ogrodzeniowe wyglądem przypominają siatkę plecioną - również składają się z zespawanych ze sobą drutów. Druty te są jednak dużo grubsze i mało elastyczne, dlatego panele trzeba kupować na sztuki, a nie na metry bieżące w rolkach. Panele ogrodzeniowe dają poczucie większego bezpieczeństwa, jednak w rzeczywistości stanowią przeszkodę taką samą jak zwykła siatka. Montaż tego typu paneli jest bardziej skomplikowany, ponieważ bardzo ważne tu jest ich rozmieszczenie - odległości między słupkami muszą być identyczne. Ponadto, zazwyczaj przy końcu lub w rogach ogrodzenia panele należy docinać i sztukować, bo rzadko kiedy zdarza się, żeby można było równo podzielić całą długość ogrodzenia.

Cena paneli ogrodzeniowych jest wyższa niż siatki plecionej i zgrzewanej. Koszt metra bieżącego to 60-100 zł, więc za ogrodzenie o długości 200 metrów zapłacimy 12-18 tysięcy złotych, czyli dwukrotnie więcej niż za siatkę.

Zobacz też:
Ogrodzenie z podmurówką czy bez?
Wycinka drzew na działkę - przepisy i pozwolenie
Pierwsze kroki przy budowie domu po uzyskaniu pozwolenia
Czy potrzebne jest ogrodzenie na budowę ogrodzenia działki?
Rodzaje i systemy ogrodzeniowe

Źródło zdjęć i kalkulacji: www.rabatka.pl.

0 komentarze:

Prześlij komentarz