Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

W nowoczesnych gospodarstwach domowych coraz powszechniej wykorzystuje się odkurzacze centralne które skutecznie zastępować mogą tradycyjne odkurzacze.

Mianem odkurzacza centralnego określa się instalację na którą składają się: serce systemu – agregat ssący połączony z siecią rur umieszczonych w ścianach budynku zakończonych specjalnymi ssącymi gniazdami wtykowymi. Do gniazd tych podłącza się elastyczne, kilku a nawet kilkunastometrowe węże podobne do tych wykorzystywanych w tradycyjnych odkurzaczach z tą różnicą, że posiadają one przycisk włączający system odkurzacza centralnego umieszczony przy uchwycie węża (dostępne są także systemy uruchamiające się automatycznie po włożeniu węża do gniazda wtykowego).

Montaż odkurzacza centralnego możliwy jest w wybudowanym już domu, jednak wiąże się z koniecznością kucia ścian pod system rur, dlatego warto zastanowić się nad takim systemem na etapie planowania inwestycji.

Agregat odkurzacza centralnego umieszczany jest w odosobnionym pomieszczeniu takim jak piwnica, czy garaż, dzięki czemu podczas sprzątania nie słychać hałasu pracującej aparatury. W zależności od wybranego agregatu instalacja może posiadać większą siłę ssącą niż zwykły odkurzacz. Jeżeli zakupiony zostanie specjalny (niestety droższy) agregat przystosowany do zbierania płynów, możliwe będzie także odkurzanie na mokro, pranie tapicerek i dywanów, itp.

Zaletą systemu jest mniejsza waga urządzenia, z którym musi przemieszczać się po pokojach jego użytkownik. Zamiast całego odkurzacza ciągnie on za sobą jedynie rurę, co jest szczególnie istotne w przypadku sprzątania schodów, czy małych pomieszczeń.

Do zalet odkurzacza centralnego zaliczyć należy także możliwość zamontowania specjalnej szczeliny przypodłogowej tzw. szufelki, co jest szczególnie przydatne w kuchni i jadalni. Dzięki takiej szufelce w łatwy i szybki sposób usunąć można kruszyny i nieczystości. Dostępne są także rozwiązania ułatwiające sprzątanie np. blatów kuchennych.

Odkurzacz centralny ze względu na konieczność montażu rozbudowanej instalacji i wyposażenia jej w specjalny agregat jest niestety droższy od tradycyjnego odkurzacza i jego cena sięga kilku tysięcy złotych. Warto jednak zastanowić się, czy biorąc pod uwagę dłuższy czas użytkownika koszt ten nie będzie porównywalny do sytuacji w której na przestrzeni czasu zwykły odkurzacz wymieniany byłby kilkukrotnie.

Z jednej strony odkurzacz centralny to urządzenie stworzone dla alergików ponieważ nie powoduje cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, co stanowi jego główną przewagę w stosunku do odkurzaczy tradycyjnych. W nowoczesnych rozwiązaniach zużyte powietrze, po przejściu przez filtry odprowadzane jest na zewnętrz budynku przez co domownicy nie mają styczności przede wszystkim z niebezpiecznymi roztoczami. Takie rozwiązanie zmniejsza ilość alergenów w pomieszczeniach dlatego zakup odkurzacza centralnego często rozważany jest w pierwszej kolejności właśnie przez alergików. Z drugiej jednak strony, przeciwnicy odkurzaczy centralnych zarzucają temu rozwiązaniu, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej może powodować cofanie się powierza w kanałach wentylacyjnych, co może prowadzić do powstawania zawilgotnień i zagrzybień. Co więcej, większy niż w przypadku odkurzaczy tradycyjny pojemnik na śmieci powoduje, że czyszczony jest on rzadziej, a w pojemnik mogą rozwijać się grzyby i bakterie, które kanałami mogą wracać do pomieszczeń. Brak jednak jednoznacznych badań, które udowadniałyby którąkolwiek z tez, a na forach internetowych znaleźć można liczne dyskusje bez jednoznacznych konkluzji na ten temat.

0 komentarze:

Prześlij komentarz