Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Wiele osób marzy o własnym domu. Nieodłącznie kojarzy nam się on z komfortem, bezpieczeństwem oraz prywatnością i jest niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka. Gdy już zamierzamy ziścić nasze marzenia, musimy podjąć szereg ważnych decyzji, wszystko dokładnie zaplanować. Przede wszystkim musimy wybrać jedną z dwóch opcji: kupujemy gotowy nowy dom, czy planujemy budowę?

Jeśli wybieramy budowę, musimy tę decyzję bardzo dokładnie przemyśleć. Trzeba poznać wszystkie procedury, które towarzyszą planującym i prowadzącym budowę oraz zadbać o wszelkie niezbędne dokumenty. Musimy znaleźć odpowiednią działkę, załatwić i opłacić wszystkie potrzebne pozwolenia, wziąć kredyt, wybrać projekt domu, a następnie jego wykonawcę. Należy zrobić też kosztorys całej inwestycji. A co ważne: trzeba się nastawić na kilka lat zmagania z budową i niestety również z biurokracją.
Musimy być gotowi na to, że terminy zawarte w umowie będą wielokrotnie zmieniane i realizacja projektu może znacznie się opóźnić. Niestety dość często zdarza się, że koszty wykraczają poza założony plan i zaczynają przekraczać możliwości finansowe inwestora. Trzeba się więc liczyć nieoczekiwanymi wydatkami, które mogą się pojawić w trakcie budowy.

Jeśli zdecydujemy się kupić gotowy dom, unikniemy powyższych problemów. Nie musimy martwić się o pozwolenia, o popełnieniu błędów w planowaniu i kontroli przebiegu całej budowy. Gotowy projekt można od razu zobaczyć i ocenić jego wszelkie walory, takie jak jakość i lokalizacja nieruchomości. Nie musimy też czekać na zakończenie budowy i obawiać niedotrzymanych i przesuwanych terminów.

Obecnie pod dużymi miastami powstają nowoczesne osiedla domów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się okolice Warszawy i budowane tam nowe domy, które łączą w sobie zalety mieszkania z dala od miejskiego zgiełku, ze względu na ciszę i spokój, jak i zalety życia w mieście, ponieważ do centrum miasta jest blisko i można się do niego szybko dostać. Dlatego też coraz więcej osób ogląda gotowe domy na sprzedaż pod Warszawą, w miejscowościach takich jak Legionowo czy Skrzeszew, by móc cieszyć się spokojem domowego zacisza i jednocześnie korzystać z zalet oferowanych przez miasto.

Zobacz też:
Jak wybrać działkę budowlaną
Nowe domy jednorodzinne w osiedlu w Skrzeszewie pod Legionowem
Jak wybudować dom na działce rolnej?
Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?

5 komentarze:

Okna pisze...

Wszystko zależy od kasy i czasu jakim dysponujemy. Im więcej kasy tym lepiej kupić im więcej czasu tym lepiej budować.

Tomasz pisze...

"Jeśli zdecydujemy się kupić gotowy dom, unikniemy powyższych problemów. Nie musimy martwić się o pozwolenia, o popełnieniu błędów w planowaniu i kontroli przebiegu całej budowy" - zwłaszcza z tym ostatnim zdaniem zdecydowanie się nie zgadzam, wiele popełnionych błędów w kontroli przebiegu budowy może ujawnić się dopiero po znacznym czasie;)

elekk pisze...

Lepiej budować mimo większego związanego z tym stresu...

gomorian pisze...

Również nie zgadzam się, że kupno gotowego domu rozwiązuje jakiekolwiek problemy. Domy na handle zazwyczaj budowane są po kosztach, tak aby zmaksymalizowac marżę sprzedającego. Takie rzeczy jak np docieplenia robione są najczęściej po bandzie. Jak zostały w murach zrobione instalacje również nie wiadomo. "Kwiatki" wychodzą z czasem. Kiedy miałem rozmowę z przyszłym kierownikiem budowy, jego pierwszym pytaniem o jakość było czy budujemy dla siebie, czy na handel. Tak się w branży podchodzi do tematu. Ma być tanio i ładnie wyglądać.

dobrespanie pisze...

Sami zdecydowaliśmy się na gotowy dom. Po prostu udało się znaleźć rozwiązanie, które spełnia nasze oczekiwania. Jest to dom piętrowy, z pięknymi schodami Prudlik, drewnianymi - o takim marzyliśmy. Super, że udało się zrealizować plany bez budowy...

Prześlij komentarz