Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.


Podłączenie domu do tzw. sieci kanalizacyjnej jest możliwe oraz zalecane, zwłaszcza jeżeli w pobliżu naszego domu przebiega kolektor ściekowy.
Wynika to z faktu, że jest to przede wszystkim jeden z najwygodniejszych sposobów odprowadzania nieczystości. Wspomniana sieć kanalizacyjna jest najczęściej własnością zakładu komunalnego gminy, a szczegółowe zasady podłączania się do niej przez mieszkańców określane są w stosownych uchwałach gminy.
I tu często zaczynają się wątpliwości. Czy gmina może nam nakazać podłączenie się do kanalizacji?
Takie „przyłączenie się” wiąże się z wysokimi kosztami, które muszą ponieść mieszkańcy posesji. I choć w wielu przypadkach (przy projektach wodno – kanalizacyjnych realizowanych z budżetu Unii Europejskiej) możliwe jest częściowe dofinansowanie np. do kredytu bankowego na ten cel to zadać możemy sobie pytanie czy mamy obowiązek przyłączenia?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Teoretycznie nie ma takiego obowiązku, szczególnie jeśli w naszym domu jest już podłączenie do szamba to możemy nadal z niego korzystać. Sprawa ma się nieco inaczej z nowymi inwestycjami, podłączenie do głównej magistrali kanalizacyjnej jest wówczas warunkiem koniecznym i często wynika z decyzji o warunkach zagospodarowania i zabudowy danego terenu lub planu zagospodarowania. Bez zapisu w projekcie nowej inwestycji o przyłączenie do kanalizacji możemy nie otrzymać decyzji o pozwoleniu na budowę. Sprawa ma się identycznie z modernizowanymi obiektami.


A zatem, na terenie użytkowanej posesji, przyłącze do kanalizacji zależy właściwie od decyzji i dobrej woli właściciela. „Przymus” przyłączenia do sieci kanalizacyjnej powinien wynikać z ustalenia, że jest to najlepsze rozwiązanie (niekoniecznie najtańsze) i inne rozwiązania nie spełniają parametrów, które to zapewniałyby bezpieczeństwo ujęć wody lub mogłyby doprowadzić do zanieczyszczanie środowiska. W kilku przypadkach pewne obszary terenu mogą być objęte nakazem przyłączenia. W takich przypadkach mają jednak zastosowanie odrębne uchwały gminy, charakteryzujące specyfikę takiego rozwiązania. Wywóz nieczystości (w przypadku korzystania z szamb), w przypadku odmowy przyłączenia się do głównej magistrali kanalizacyjnej, powinien być udokumentowany, a szambo musi posiadać atest.

Źródło zdjęcia: www.strefabiznesu.nto.pl

Zobacz też:
Roboty ziemne
Wybieranie szamba czy inwestycja w przyłącze kanalizacyjne? Co wybrać
Oczyszczalnia ścieków zamiast możliwości przyłączenia się do kanalizacji?

0 komentarze:

Prześlij komentarz