Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Dużym problemem w zimie są zwisające sople. Stanowią poważne zagrożenie dla przechodniów i grożą uszkodzeniami elewacji budynku. Tego typu problem może być skutecznie usunięty w sposób łatwy i stosunkowo tani. Specjalne kable grzewcze montowane zarówno w rynnach jak i rurach spustowych nie wymagają dużych inwestycji. Często właśnie na dolnych częściach dachu (nieogrzewanych) gromadzą się duże ilości lodu, które z czasem przeobrażają się w sporych rozmiarów nawis. Gdy przychodzi odwilż tego typu nawis staje się już realnym zagrożeniem, prawie zawsze odrywając się od rynny powoduje jej zniszczenie. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto zainstalować specjalną instalację grzejną.

Kable grzejne należy układać w postaci pętli (układanych naprzemiennie góra- dół) w postaci pasa (50 cm). Nie wolno instalować kabli w poprzek powierzchni dachu (należy pamiętać, że taka instalacja narażona jest na różnorodne warunki atmosferyczne - musi więc być trwała).

Tego typu rozwiązanie zapobiega również niekontrolowanemu zsuwaniu się płatów śniegu z dachu (chodzi o montaż tzw. progu). Próg zakłada się zwykle w niewielkiej odległości (40 - 50 cm) od krawędzi dachu.

Moc instalacji przeciwoblodzeniowej dachu przypadająca na metr kwadratowy powierzchni poszycia dachowego zależy od rodzaju konstrukcji dachowej oraz warunków atmosferycznych. Dachy standardowo dzielą się na dwie grupy:
a) Dachy zimne (dobrze izolowane), ich cechą charakterystyczna jest niski współczynnik przenikania ciepła (powstają na nim sople i nawisy śnieżne)
b) Dachy ciepłe (słabo izolowane), woda spływa i następnie zamarza przy krawędzi dachu, zwłaszcza gdy poddasze jest wykorzystywane mieszalnie (topnienie lodu oraz śniegu ma miejsce na skutek przenikania ciepła z budynku). Instalacja rynnowa powinna być zatem ściśle dopasowana do naszego dachu - na dachach ciepłych powinna być wyższa niż na dachach zimnych. Moc kabli grzejnych w takich instalacjach powinna wahać się w granicach 15-25 W/m. W wysokich partiach dachów pokrytych materiałami łatwopalnymi moc nie powinna przekraczać 20 W/m. Zwykle w standardowych warunkach moc takiego systemu grzejnego jest zbliżona do mocy stosowanej do ogrzewania konstrukcji naziemnych.

Wyposażenie systemu grzejnego w termostaty umożliwia osiągnięcie dużej skuteczności przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Termostaty są połączone z zewnętrznymi czujnikami, dzięki którym działanie systemu zostaje dopasowane do aktualnych warunków atmosferycznych, włączenie i wyłączenie zasilania następuje w odpowiednio dobranych momentach.


Źródło zdjęcia: http://www.elar.com.pl/app/webroot/userfiles/image/Rynna1.JPG

Zobacz też:
Systemy rynnowe - oferty
Rynny - ogłoszenia
Skuteczny sposób na niezamarzające chodniki i podjazdy – instalacje przeciwoblodzeniowe
Rodzaje i ceny pokryć dachowych

0 komentarze:

Prześlij komentarz