Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Technologia lekkiej zabudowy została opracowana i sprawdzona w Szwecji. Jej cechą jest stosunkowo niski koszt, łatwość wykonania, wysoka izolacja termiczna i akustyczna. Stawiając ścianki działowe, modernizując budynki gospodarcze, a nawet dobudowując przybudówki użytkowe, altanki czy garaże pojawia się temat lekkiej zabudowy. Skoro tak buduje się na świecie nawet w chłodniejszych klimatach, skoro tak buduje się supermarkety i hale produkcyjne, to może czas tak budować nasze domy, a przynajmniej budynki użytkowe. W wypadku gdy odtwarzamy coś co stało wcześniej i nie musimy przechodzić przez wszystkie formalności związane z zezwoleniami, badaniami technicznymi i obowiązkiem posiadania kierownika budowy lekka zabudowa wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Pierwszym etapem budowy jest usunięcie tego co było. Oglądając fundament musimy zastanowić się czy trzeba go odtwarzać od nowa czy wystarczy ustabilizować go przy pomocy wieńca. Najlepiej razem z wieńcem wykonać nową wylewkę posadzki.

1)

Mając już przygotowane podłoże musimy zdecydować z czego chcemy wykonać stelaż pod lekką zabudowę. Obiekty wielkopowierzchniowe bazują na konstrukcjach stalowych. Stelaż może być jednak wykonany z drewna. Do wieńca na izolacji mocujemy podstawę drewnianą. Najlepiej gdy drewno, które używamy będzie zabezpieczone przeciwgrzybicznie i odporne na wilgoć. Do tak wykonanej podstawy przykręcamy pionowe elementy stelaża w odstępach około 60 cm. Najlepiej wykonać je z kantówki 10x10, a poziome tak jak podstawa na wieńcu z 4x10.

Uwzględniając elementy stolarki okiennej i drzwi mamy gotowy stelaż naszego pomieszczenia. Najlepiej nakładać krokwie z już wyciętymi zamkami np. 8x12, teraz pora przybić dach. Na tym etapie pozostaje nam wypełnienie stelaża. Dobrze jest pokryć go od zewnątrz płytami OSB, a wnętrze wypełnić sprasowaną wełną mineralną - od środka natomiast boazerią z PCV. Tak samo wypełniamy przestrzeń między krokwiami. Należy też pamiętać o otworach wentylacyjnych w boazerii by zbierająca się wilgoć miała ujście. Tynkować możemy używając specjalnej siatce do styropianu.
Tego typu zabudowa jest tania, trwała, ciepła.

2)

Przy ściankach działowych stelaż montażowy wykonujemy podobnie, przy czym nie musi być to kantówka 10x10. Do niektórych ścian wystarczy nam 6x6 lub profil aluminiowy. Do stelażu na ścianki działowej w mieszkaniu bardziej będą nam pasować pokrycia naturalne jak boazeria, płyty gipsowe, czy pustaki szklane. Dobrze też zamiast wełny mineralnej dać akupłyty, oczywiście jeżeli występuje taka potrzeba. W ściankach działowych należy pamiętać o umieszczeniu instalacji elektrycznej, wodnej czy gazowej.

3)
Jedyny minus lekkiej zabudowy powstaje w przypadku, gdy chcemy coś zawiesić na ścianie. Wtedy konieczne jest zapamiętania gdzie pod panelami znajduje się stelaż, aby mocować haki do powieszenia np. szafki wiszącej. Do mocowania elementów wyposażenia łazienek zbudowanych w technologii lekkiej zabudowy produkowane są gotowe metalowe stelaże, na których można zamocować muszle klozetowe z ukrytym wewnątrz ściany rezerwuarem, umywalki itp.

Źródła zdjęć:
2) http://www.powanna.com.pl/photos/dom/P1120703_resize.jpg
3) http://imageshack.us/photo/my-images/97/zdjcia1574.jpg/


Zobacz też:
Usługi budowlane i remontowo budowlane
Firmy budowlane
Budowa domu na podmokłej działce - jak poradzić sobie z podmokłym terenem
Budowa domów "gotowych"

0 komentarze:

Prześlij komentarz