Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Przydomowy ogród wymaga ciągłej troski i wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczową rolę w tej pielęgnacji pełni nawadnianie. Racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi wpływa wszak nie tylko na obfite plony lecz także na nasz domowy budżet.
Woda do podlewania ogrodu nie musi spełniać tak surowych wymagań, jak woda pitna, może więc pochodzić ze studni (bez uzdatniania). Do tego celu będzie się również idealnie nadawała deszczówka, zebrana z dachu lub tarasu.

Jeśli zakładamy sobie przyłącze kanalizacyjne warto zastanowić się nad montażem osobnego wodomierza na wodę do podlewania ogrodu. Wprawdzie ciężko przewidzieć kiedy zwróci nam się koszt montażu, ale to przydatna opcja gdy np. dzieci chcą mieć basenik w ogrodzie lub gdy często zużywamy wodę do mycia samochodów. Dodatkowy wodomierz wydaje się w tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem. Jego zadaniem jest  pomiar wody wykorzystanej bezpowrotnie. Opłatę ponosimy tylko za pobór wody. Nie ma opłaty za odprowadzanie ścieków do kanalizacji, co o połowę zmniejsza nasze koszty.

Strona praktyczna
Sam zakup rur i przygotowanie do montażu nie powinien nastręczyć nam wielkich trudności. Koszty w tym przypadku również nie są duże. Około 20 metrów rury plastikowej calowej do przyłączy wodociągowych to koszt 60 zł.
Jeśli chodzi o gwintowanie tego typu rur to oferty sklepów i marketów budowlanych wychodzą przeciętnemu użytkownikowi naprzeciw w tej kwestii. Do naszej dyspozycji pozostają całe zestawy złączek do łączenia dwóch rur plastikowych, do łączenia ich z rurą metalową, kolanek, redukcji itp. Kolanko jest potrzebne bo mimo że rura jest giętka to na małej przestrzeni nie powinno się jej zbytnio wyginać. Zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne rury i krany napowietrzne do węży ogrodowych oraz tzw. "baryłkę" stalową (która będzie wystawać z ziemi) nie powinniśmy zapłacić więcej niż 200 zł (cena oczywiście zależy od wielkości naszego ogrodu i indywidualnych preferencji). Musimy pamiętać, że poniesiemy również koszty rozdziału instalacji wodociągowej oraz koszty zakupu dodatkowego wodomierza. Ale jest to inwestycja jednorazowa.


Strona formalna
Wystarczy w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji złożyć odpowiedni wniosek o wydanie warunków technicznych dla zabudowy wodomierza ogrodowego. Kolejnym krokiem jest wykonanie prac technicznych na tzw. wewnętrznej sieci wodociągowej (zgodnie z wydanymi warunkami). Następnie musimy zgłosić nowy licznik do odbioru oraz plombowania. Koszt takiej usługi waha się w granicach 50 zł (w zależności od konkretnego miasta). Z licznika ogrodowego może skorzystać każda osoba, której posesja podłączona jest do sieci kanalizacyjnej.

Źródło zdjęcia: http://www.muratorplus.pl/images/wodociag.jpg

Zobacz też:
Ogród - centra ogrodnicze
Akcesoria ogrodowe, wyposażenie ogrodu
Lecznicze zioła we własnym ogródku

0 komentarze:

Prześlij komentarz