Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.


Jak wiadomo wiosna to w budownictwie czas rozpoczynanych inwestycji i remontów. Wielu z nas w tym okresie rozpoczyna budowę swoich domów lub pragnie odświeżyć swoje stare lub dopiero co kupione mieszkanie. W pewnym momencie przygotowywania takich inwestycji pada pytanie jaki jest lub jaki będzie koszt remontu naszego lokalu.

Remont remontowi nie równy i ciężko jest zestawić w tym wypadku koszty wykończenia i wyposażenia mieszkania w Bytomiu oraz apartamentu w centrum Warszawy. Inne to inwestycje, inni klienci i inne potrzeby. Biorąc jednak pod uwagę to, że każdy przeciętny polski obywatel w swoim życiu przeprowadza remont średnio co 10, 15 lat można założyć, że w gąszczu dostępnych dzisiaj materiałów każdy może być lekko zdezorientowany w sferze globalnych kosztów związanych z remontem.

Analizując zatem koszty związane z remontem mieszkania należy postawić sobie kilka pytań, które pozwolą nam oszacować późniejsze wydatki:

1) Czy prace remontowe będziemy wykonywać samodzielnie czy najmiemy do tego wyspecjalizowaną ekipę budowlaną?

W sytuacji, w której chcielibyśmy skorzystać z usługi fachowców i oddać w ich ręce remont naszego mieszkania, przy kompleksowej usłudze obejmującej malowanie, szpachlowanie, kładzenie płytek, zmiany elektryczne i hydrauliczne należy liczyć się z kosztami rzędu 10 do 30 tysięcy złotych w zależności od metrażu i lokalizacji danej inwestycji.

2) Czy do projektu naszego mieszkania, będziemy zatrudniali wykwalifikowanego architekta wnętrz?

Projektowanie wnętrz to usługa, której rozpiętość cenowa może być bardzo duża. Ceny za indywidualny projekt wnętrz mieszkalnych kształtują się w granicach od 50 do 300 zł za m2. Tak samo i tutaj cena uzależniona jest od miasta, doświadczenia biura projektowego i poziomu skomplikowania danej inwestycji.

3) Z jakich materiałów będziemy chcieli wykańczać nasze mieszkanie?

To pytanie sprawia zazwyczaj najwięcej kłopotu, ze względu na bardzo duży i bogaty wybór materiałów dostępnych na rynku. Problem tkwi także w tym, że ciężko jest przeciętnemu Kowalskiemu dokładnie zweryfikować i ocenić w co warto zainwestować a na czym z kolei nie warto przepłacać. Dobre płytki do łazienki możemy kupić w cenach od 70 do 150 zł za m2. Są jednak i takie które kosztuję nawet i 1000 zł za m2. Czy są jakościowo lepsze od tych za 100 zł? Tutaj opinii jest wiele, jednak ciężko uwierzyć żeby ich trwałość była 10 razy większa w stosunku do różnicy cenowej.
Dziś cenę dyktuje nam natura. Czym bardziej naturalne materiały będziemy chcieli posiadać w swoim wnętrze , tym większe budżet remontowy będziemy musieli przygotować.

4) Czy meble do mieszkania będziemy kupować w sieciowych salonach sprzedaży, czy zlecimy ich budowę indywidualnym zakładom stolarskim?

Meble kuchenne, szafy, stoły i krzesła to przedmioty, które znajdują się w każdym domu.  Oferta rynkowa jest tu bardzo bogata. Prym wiodą ogólnopolskie sieci sklepów, którym dorównać próbują lokalni stolarze. Różnica w jakości wykonania i cenie potrafi być spora, jednak decydując się na zakup mebli kuchennych warto wziąć pod uwagę częste i intensywne użytkowanie.

Z jakim zatem budżetem należy się liczyć planując remont, wyposażenie mieszkania? Powyższe pytania nie dały nam jednoznacznej odpowiedz gdyż wytycznych i oczekiwań klientów może być bardzo wiele, jednak możemy stwierdzić, że minimalny koszt uwzględniający malowanie, wyposażenie łazienki, kuchni, położenie podłóg, drzwi to kwota 800/900 zł za m2 wykańczanej powierzchni.

0 komentarze:

Prześlij komentarz