Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Często zakup tzw. wkrętaka jest przypadkowym dorzuceniem tego narzędzia przy okazji zakupów spożywczych w jakimś markecie. Jaki facet przejdzie obojętnie obok czerwonego wkrętaka, który kosztuje tyle co dobrej klasy śrubokręt, a wyglądem przypomina znaną mu wiertarkę..?

Przypomnimy sobie o nim w domu dopiero po jakimś czasie, zwykle gdy szukamy śrubokręta. Wtedy też zauważymy, że końcówki tego wkrętaka szybko się "wyrabiają". Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na pokrętło ustalające siłę z jaką wkrętak ma się obracać. Są tam kolejne biegi kończące się znaczkiem wiertła. Ustawienie sprzęgła mechanizmu przenoszącego siłę z silnika na futerko obrotowe jest bardzo istotne. To bardzo ważna kwestia by nie przesadzać z siłą wkręcania. Wkręcając płytę gipsową można ją przebić na wylot jeśli nie zastosujemy odpowiedniej siły. Tak samo przy delikatnych wkrętach możemy urywać ich gniazda szczególnie, gdy ustawimy siłę na opcję "wiertarki".

Moc samego urządzenia jest nie mniej istotna. Pamiętajmy, że im większe napięcie naszego akumulatora, tym większa moc wkrętarki. Dobór odpowiedniej wkrętarki do prac montażowych powinniśmy uzależnić przede wszystkim od potrzebnego tzw. "momentu obrotowego". Możemy znaleźć wkrętarki o takim samym napięciu zasilania, a innym momencie obrotowym, warto zatem zwrócić na to uwagę.

Najważniejszą wskazówką przy stosowaniu wkrętaka jest jednak dopasowanie końcówki do rodzaju wkrętów jakie chcemy używać. Nie chodzi tu tylko od tego by rozróżniać końcówkę płaską od krzyżakowej, a imbusa od troxa.
Typy zakończeń wkrętaków pasujące do nacięć:

1)
Tak jak wkręty muszą nadawać się do mechanicznego wkrętaka tak i końcówki muszą dokładnie pasować do gniazda w główce wkręta. Najczęściej używamy końcówek krzyżakowych. Gniazda te jednak różnią się grubością, głębokością i samym zakończeniem otworu.

2)
Na zdjęciu widać, że chociaż wszystkie końcówki są krzyżakowe to różnią się wyraźnie zakończeniem. Dlatego kupując nawet najtańszą wkrętarkę musimy pamiętać by końcówkę starannie dopasować do rodzaju używanych wkrętów, a wkręty do materiałów jakie chcemy połączyć.

Źródło zdjęcia 2: http://swiatnarzedzi.pl/userdata/gfx/e0db598b2446d1a7dd491bccf95223a4.jpg

Zobacz też:
Elektronarzędzia
Ile powinienem zapłacić za dobrej klasy wkrętak elektryczny?
Jakie końcówki do wkrętarki?

0 komentarze:

Prześlij komentarz