Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

W Unii Europejskiej zdecydowano, że telewizja cyfrowa będzie nadawana zgodnie ze schematem kodowania i modulacji DVB. DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych.
W Polsce zdecydowano, że do 2013 roku DVB zastąpi całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora. DVB jest nazwą, założonego w 1993 roku, projektu DVB (Digital Video Broadcasting Project). Grupa, powstała we wrześniu 1993 roku i obecnie skupia prawie 300 organizacji (nadawców, operatorów, producentów sprzętu, regulatorów) z 35 krajów. Fundamentem działania projektu DVB było połączenia wymagań komercyjnych i dostosowanie ich do wymagań technicznych. Tajemnica techniczna DVB polega na możliwości transmitowania większej ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału. Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program analogowy. W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy "śnieżenia" czy "odbić", które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują. Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodęi atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG to elektroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać - kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne. PVR - Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany.

VoD telewizja cyfrowa daje również możliwość skorzystania z usługi "Video na życzenie" czyli wirtualnej wypożyczalni filmów i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli - tak jak film na płycie DVD. Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T wprowadzana jest w całej Europie, sukcesywnie zastępując telewizję analogową. Zaawansowanie wdrażania w poszczególnych krajach jest różne, niektóre zakończyły już cały proces i wyłączyły emisje analogowe, inne właśnie zaczynają swoją przygodę z DVB-T. Naziemna telewizja cyfrowa poza zwiększeniem ilości programów oferuje lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także umożliwia dodanie dodatkowych komponentów, takich jak wiele ścieżek dźwiękowych, w tym także dźwięk przestrzenny, szczegółowy przewodnik po programach (EPG). Możliwe jest także dodawanie usług interaktywnych oraz serwisów płatnych.Generalna zasada dotycząca anteny jest następująca: jeżeli obecna antena pozwala na dobry odbiór telewizji analogowej, powinna odbierać poprawinie także telewizję cyfrową. Sygnał cyfrowy jest bowiem najczęściej nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowy analogowy. Co więcej, jego specyfika pozwala na odbiór programów przy użyciu mniejszych i bardziej przenośnych anten.Dlatego odbiór w pobliżu stacji nadawczych powinien być możliwy przy użyciu prostszych anten pokojowych najlepiej aby była to antena panelowa, ew. teleskopowa - ale uwaga, nie zawsze taka antena poradzi sobie z odbiorem, a już na pewno nie zapewni go nam zwykły kawałek drutu. Najlepsza będzie jednak zamontowana przez specjalistę antena zewnętrzna, wieloelementowa, bez wzmacniacza. Jeżeli dotychczasowy odbiór telewizji analogowej nie stanowił większychproblemów to może zacznijmy od prostej wielokierunkowej antena UHF odbierającej naziemną telewizję cyfrową.

1)


Antenę montujemy na ścianie budynku od strony nadajnika tak by znajdowała się jak najwyżej, by na linii do nadajnika nie były przeszkód, ale nie stanowiła jednocześnie zagrożenia podczas wyładowań atmosferycznych. Antena jest plastikowa więc kończy się nasz strach by wyciągać antenę podczas burzy. Są oczywiście anteny metalowe bardziej rozbudowane ale w 80 % antena plastikowa powinna wystarczyć.

2)


Telewizję cyfrową mogą też odbierać dotychczasowe anteny, należy jednak sprawdzić koncentratory i rozgałęziacze czy przenoszą odpowiednie pasma.Źródła zdjęć:
(1) http://mikrokoszalin.pl/images/9020697.jpg
(2) http://mikrokoszalin.pl/images/9020838.jpg

Zobacz też:
Jak wykonać odgromnik do anteny do odbioru TV naziemnej.
Przyłącze jedno- czy trójfazowe? Czy warto zmieniać prąd na "siłę"

0 komentarze:

Prześlij komentarz