Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Niedawno jedna ze stacji telewizyjnych obwieściła informację o ciekawym wynalazku dokonanym za granicą, który służy do malowania ścian we wzorki. Cóż nie wymagajmy za dużo od dziennikarzy. Nawet Wikipedia podaje, że odkrycia techniki malowania wałkami dokonano w Kanadzie w 1940 roku. Niektóre źródła podają rok 1960 jako moment rozpowszechnienia metody malowania wałkami. Nie wszyscy muszą wiedzieć, że taka technika malowania istnieje od ponad 100 lat. W Czechach warsztaty produkujące wałki do malowania były znane przed 1920 rokiem. Najstarszy w Polsce i działający do dziś warsztat produkujący wałki do malowania istnieje od 1957 roku.


Metoda malowania ścian wałkami gumowymi jest oparta o technikę fleksodruku. Pokryty wzorami gumowy wałek nanosi farbę z wałka nawilżającego na powierzchnię drukowaną, jaką jest ściana. Daje to dużo korzyści. Oprócz elementów dekoracyjnych ułatwia ukrycie błędów przy malowaniu ściany na gładko. Technika nakładania kolorowych wzorów na pomalowanej na gładko ścianie była szczególnie modna w Polsce pół wieku temu. Po farby chodziło się wówczas do małych prywatnych sklepików, gdzie można było osobno kupić klej, kredę, kredę kolorową lub różne pigmenty. Malarze, czy amatorzy malarstwa musieli dobierać pigmenty, kredę i klej w odpowiednich proporcjach. Oprócz farb i pędzli dużą część sklepu zajmowały wałki do malowania ścian i to nie tylko te futerkowe, ale przede wszystkim podwójne wałki do malowania we wzory.


Często używano kilku kolorowych wzorów na gładkiej ścianie. Dobór kolorów i wzorów był różny. Czasem na ciemniejszy kolor gładkiej ściany nakładano jaśniejszy wzór innym razem na odwrót. Bardzo modny do barwienia wzorów był kolor srebrny. Dobór wzorów też był różny. Od gęstych i drobniejszych wzorów po większe motywy kwiatowe. Do malowania ścian przeważały wałki o szerokości około 23 cm. Przy suficie używano wąskich wałków paskowych by oddzielić kolor ściany od sufitu.

Ambicją użytkowników wnętrz było by ich ścienne wzory były niepowtarzalne. To nie malarze przychodzili z własnymi wałkami, ale użytkownicy mieszkań mieli je na swoim wyposażeniu. Kupione wałki były pieczołowicie przechowane. Pożyczano je jedynie najbliższym członkom rodziny i to bardzo niechętnie. Używanie ich przy kolejnych renowacjach ścian dawało poczucie ciągłości wystroju mieszkania. Często robiąc porządki możemy natrafić na hity wzornictwa sprzed ponad pół wieku. Może malując nasze mieszkanie tymi wałkami nawiązujemy do tradycji rodzinnej i powodujemy że nasi przodkowie są bliżej nas...

 fot.
www.babeczkaa.blox.pl
www.korbus.pl
www.korbus.pl
www.sprzedajemy.pl

Zobacz też:
Zdobienie ścian za pomocą farby i pędzla
Czym charakteryzują się tapety do malowania?
Farby do ścian - katalog firm
Materiały do wykańczania ścian

1 komentarze:

Magdalena Wojtus pisze...

Czy można gdzieś kupić takie wałki, bo chyba przeszłam juz cały internet i nic nie znalazłam :)

Prześlij komentarz